Prijava

Meni su sva društva u kojima sam bio kao i svi prijatelji sa kojima se družim došli nekako spontano, nevezano za muziku.
Na osnovu toga šta ko sluša mogu da steknem neki stav o čovjeku, ali mi to uopšte nije presudan faktor niti utiče na to da li ću se s njim družiti ili ne.
Što se mene samog tiče, meni u životu muzika nije najvažnija stvar, i nisam zaluđenik ni za jedan žanr, ali opet imam neki svoj stav o svim žanrovima. Takođe, većinu žanrova slušam bar ponekad.

Po poštovanju bi žanrove bi podijelio u 4 kategorije:

1. klasika
2. džez, rokenrol (standardni, ne metal), tradicionalna (iz bilo kog regiona)
3. metal, pop, narodna (ne turbo-folk), ponešto od elektronske, ponešto od hip-hopa
4. većina elektronike, većina hip-hopa, turbo-folk

po tome šta najčešće slušam:

1. rokenrol i klasika (vrlo često)
2. pop, metal (ponekad)
3. tradicionalna, narodna (rijetko)
4. elektronika, hip-hop, džez, turbo-folk i ostalo (izuzetno rijetko)

Jaooo, elektroniku si stavio u isti koš sa narodnom i turbo-folkom!
Gdje će ti duša?

Po poštovanju elektronika je i u trećoj i četvrtoj kategoriji (ima i tu odlične muzike), a po učestalosti slušanja u četvrtoj. Realno, rijetko je slušam.

Pri tome, narodna i turbo-folk se, naravno, razlikuju.
Tu imaš ustvari 3 stepena: 1. tradicionalna (tj. ona što je zaista nastala u narodu, mnogo davno - npr. Jovano, Jovanke); 2. narodna (Toma, Tozovac, Miroslav Ilić, Silvana, itd.) i 3. turbo-folk (Ceca, Karleuša, Seka, itd.)

Čuj, ima da ja napucam one rejvere sa Starčevice na tebe, pa 'š da vidiš! :)))

Joj pa znam je neke od njih ;-)

Mislim, elektronika je za mene malo misterija ako ćeš iskreno.
Tu isto kao ima neka komercijala i kao neka zajebana nekomercijalna elektronika.

Međutim i u jednoj i u drugoj, koliko sam ja skonto, strašno je puno ponavljanja, a takođe nekako nema mi to dušu. To je muzika za slušanje kad si na nečemu. Ili eventualno za neki čil aut, kad oćeš malo mozak da izventiliraš.

Joj pa znam je neke od njih ;-)

Džaba ti smajli, znam ih ja bolje.

Mislim, elektronika je za mene malo misterija ako ćeš iskreno.

Za mnoge je misterija, samo što ne priznaju svi. E sad, što postoji nevjerovatna zastupljenost te muzike, i što se dnevno izda bruka bruke, to je druga stvar.

Ljudi koi slušaju narodnjake reći će za rok muziku da je "tamburanje po nekim žicama i lupanje po šerpama", kao što će svi koji ne slušaju elektronsku muziku reći da je to "kliktanje mišem". Okej.

Međutim i u jednoj i u drugoj, koliko sam ja skonto, strašno je puno ponavljanja, a takođe nekako nema mi to dušu.

a šta je ritam nego ponavljanje? Šta je matrica, uzorak (i u matematici, kao što si naveo na onoj svojoj temi) nego ponavljanje? Sav životni ciklus (ne mislim pojedinca) jeste ponavljanje i obnavljanje. Ponavljanje se javlja u svim vrstama muzike, i mora se javiti, da bi se nešto uopšte nazvalo muzikom/kompozicijom/pjesmom.

To je muzika za slušanje kad si na nečemu. Ili eventualno za neki čil aut, kad oćeš malo mozak da izventiliraš.

Ovi stereotipi su pominjani na početku ove teme.

Pa dobro, možda su stereotipi, i tačno je ima i u ostalim vrstama muzike ponavljanja ali kud i kamo manje.

Elektronika je za moj pojam umjetnost stvaranja atmosfere, i skidam joj kapu za određenu atmosferu koju stvori na nekim žurkama gdje se ljudi stvarno otkače. Bio sam prošle godine u BG-u na Beer festu, i bili su na kraju neki DJ-evi i bilo je odlično, svi su skakali itd. I tačno je da ne moraš biti ni na čemu da bi te ta atmosfera ponijela, ali je isto tako tačno i da je većina bila, barem pijana (računajući i mene).

Ali ipak, da ja sad sebi onako potpuno trijezan u kući pustim takvu muziku duže od jedno 15-20 minuta, teško da će se desiti, osim ako ne namjeravam sebe dovoseti u neko posebno mentalno stanje. Možda bi je doduše pustio prilikom vježbanja ili u teretani, da sam vlasnik teretane.

osim ako ne namjeravam sebe dovoseti u neko posebno mentalno stanje.

Now you're talking! :))

Evo i ja da se oglasim, kao neko ko slusa elektronsku muziku.
Imam 21 godinu i do sada sam slusao mnogo toga. Od Zabava Miliona (secate se ZaM-a) kao klinja, preko Limp Bizkita, pa Korna, Slipknota, SOADa, do naseg i stranog rap/hip hopa. Rok mi nikad nije ulazio u glavu, ali maksimalno postovanje.. U elektr. muzici sam svega 3-4 godine i mislim da cu ostati zauvek. Jednostavno nju VOLIM, u njoj sam se pronasao, ona me opusta, u njoj uzivam.. Ma bila to kucna varijanta ili neki dogadjaj za siru narodnu masu.. I verovali ili ne, NE koristim nikakve psihoaktivne supstance. To uopste nije neophodno za pravi dozivljaj i ugodjaj.
E sad, "Da li mi je bitno sta slusaju ljudi u mom okruzenju"? Pa da mi je bitno mislim da ne bih imao ni jednog drugara/prijatelja. Ovde (Krusevac) ne poznajem nikog ko slusa elektroniku, a iskreno, voleo bih. Ne kazem da ih nema, vec da je malo onih koji to kapiraju i kojima se to svidja. A i cela juzna Srbija mislim da je u istoj situaciji. I zao mi je zbog toga. U Nisu (tamo studiram) licno poznajem svega 3-4 coveka koji slusaju to, i koji se time bave. I skroz su ok ljudi, studiraju, niti imaju visok ili nizak IQ, ma sasvim obicni likovi. I ni jedan se NE bode, ili guta nesto.
Neko je spomenuo da nas okruzenje oblikuje i da je ono razlog zbog cega slusamo to sto slusamo. Da je tako, sada bih verovatno planirao u koju cu kafanu veceras da izadjem. Ne kazem da je kafana losa, vec ja nisam bas u svemu tome.
Mnogo predrasuda ima u nekim prethodnim postovima. To je verovatno zbog NEZNANJA I NEUPUCENOSTI. Mnogi danas kada kazu "elektronska muzika" misle na Dejvida Getu, njemu slicne rumuncice, i tako to. To je najiskomercijalizovaniji elektro zvuk, koji je prerastao u sljam, i nije vredan paznje onog ko stvarno voli elektroniku.. Ili pak misle na psy/goa trens, sto je dobra muzika, ali ne moze to svako da slusa. Pored toga postoji mnoooogo zanrova i podzanrova elektr. muzike. Ni ja nisam cuo sve, iako to pratim. I ne svidja mi se bas svaki pravac, A mislim da i ne postoji iko ko moze da slusa bas svaki pravac elektr. muzike.
Ako sam nekog smorio svim ovim pisanijem, realno stoli me bojko, a njemu verovatno muzika ne predstavlja neku bitnu stvar u zivotu..

Ljudovi, slusajte kavalitetnu muziku koju volite, ma koja ona bila (samo ne ono GRANDiozno sranje, koje neki nazivaju muzikom) i postujte ostale, jednostavno je..

I na kraju da citiram Dzimija:

Али, пази. Опет треба разликовати људе који природно слушају неку врсту музике (зато што то воле) и позере (зато што би да испадну кул). :)

Uopste ne delim ljude naspram onoga sta slusaju, vec koliko imaju tolerancije za moju muziku. Ja sam roker, a druzim se bas sa svakakvim ljudima, cinjenica je da su vecina mojih najblizih prijatelja rokeri, i da dobar deo nesto svira, ali imam i ortake koji pomalo slusaju domaci rok a obozavaju narodnjake, sa njima se ponekad zapijem i zapevam neki :) naravno, ne ove sa granda, vec neki matori. Ponekad i sam na gitari sviram neku starogradsku, za svoju dusu.

E sad, ako je covek ogranicen, onda ga mozes jebati. Kad neko dodje da mi nabija nanos da je bas ono sto on slusa najbolje i da ovo ostalo nista ne valja bude mi muka. Ima i rokera takvih. Cak cu da burno reagujem ako napadne smak, partibrejkerse, leb i sol ili neki strani matori hard rok bend sa nekim kretenskim komentarima.

Mislim da najmanje tolerancije imam za hip hop, zaista retko koju stvar mogu da slusam. Naravno, najprijatnije se osecam pored osoba pored kojih mogu satima da vrtim doorse, zepeline i slicno. Ne mogu bas od svakog traziti da da slusa samnom blok aut i bjesove :)

Uopšte ne gledam po muzici kakav je neko. Ja slušam turbo folk, a uopšte nemam osobine prosečnog slušaoca te muzike. :)

Mnogo bitno,ali mi to ne valja.:)

Ako si jebavao nešto mnogo dobro uz SInana Sakića, svideće ti se Sinan Sakić :)

Meni je svejedno koja je mjuza u pitanju sve dok ona od ljudi ne pravi degenerike...

Ne mogu bas od svakog traziti da da slusa samnom blok aut i bjesove :)

Od mene možeš. :)

Odgovor na glavno pitanje teme.

Nije mi bitno, ne razvrstavam ljude na taj nacin! Svako ko to radi, po mom misljenju, ima ozbiljan problem.

Није ми битно шта слушају људи око мене, јер ни ја нисам неки велики слушалац музике. Не смета ми ако неко други слуша неку другу музику, мада ја могу да слушам све од народњака па до класике.

Мени је битније на некој журци колико има пића него каква је музика...

Мислим да ово може да буде закључак целе теме. Ако имаш довољно пића, биће ти свеједно да ли ћеш слушати Севиљског берберина или Бору Спужића Кваку.

Vidim da je ovde dosta njih udarilo po elektronskoj :)
Prvo treba pogledati na vikipediji clanak o elektronskoj muzici tj. spisak svih zanrova kojih ima negde oko 200. od hard techna do ambienta , jer mnogi kad cuju elektronska odma odbacuju to kao muziku za ispiranje mozga , muziku narkomana gde se ponavlja jedno te isto...

I cini mi se da ste malo precenili rok u odnosu na ostale zanrove.
I da , mislim da dolazi era elektronske muzike , hteli vi to ili ne :P

Svaka vrsta muzike ima svoje cari i ne treba izdvajati ni jednu posebno iznad ostalih, pa cak i klasicnu.

Morao sam malo da prozborim o elektronskoj , a sto se tice teme zakljuceno je sve:

FejzbukmANIJAK
Odgovor na glavno pitanje teme.

Nije mi bitno, ne razvrstavam ljude na taj nacin! Svako ko to radi, po mom misljenju, ima ozbiljan problem.

Što se tiče elektronske ambijentalne psihodelije, poslušajte Enigmu...

http://www.youtube.com/watch?v=PJ0PFrWavYU

Enigma - Sadeness... Nešto najlepše što sam ikad čuo. :)