Prijava

Da vidimo:
1. Vaš stav o prosjacima.
2. Vaše ponašanje prema njima.

Počeću od sebe.
Moj stav je da ni jednom prosjaku nije lako. Neki imaju neki težak hendikep, fizički ili mentalni pa su prinuđeni da prose. Njima nije lako.Drugi su sastavni dio neke ciganske mafije (koja se u stvari ne može ni nazvati baš mafijom, više je neka banda) i 90 - 100% onoga što isprose moraju dati onome koji im je gazda. Ni njima nije lako. Treći su oni koji ne rade ni za kakvu mafiju, a nemaju ni nekih fizičkih ni mentalnih hendikepa, već prose samo zato što ih mrzi da se potrude da nađu neki posao. -Sa njima je tako u stvari, samo na prvi pogled. Ti ljudi iz treće kategorije su vjerovatno debelo najebali u životu ili se teško razočarali, ili iz ko zna kojih razloga ne mogu da nađu posao. Vjerovatno su malo i "prsli" pshihički. Ne u smislu da su ludi, već prosto su doživili neki nervno slom, načeti su, što bi se reklo. Da nije tako ne bi ni prosili. Dakle ni njima nije lako.

Sve tri ove grupe su ljudi u vrlo teškoj poziciji i na marginama društva. Svima njima svaki dinar koji im se udijeli jako mnogo znači - čak i ako ga daju "gazdi" opet im znači, jer što manje para skupe, to će više batina da dobiju, i obrnuto, što više para - manje batina.

Tako da, realno, udijeliti malo prosjaku, jeste neki sevap.

2. Drugo, još važnije pitanje - kako postupati sa prosjacima?

Kako treba? - kad god imaš kod sebe 20-50 dinara, a da ti nije prijeko potrebno za nešto daj im! Daj bar 20 dinara! Prevedeno u marke - (za nas preko Drine) daj bar pola marke do marku!

Tako treba! Em se osevapiš, em se i ti sam bolje osjećaš!

Da li ja tako uvijek radim? Ne!

Kad sam sam, a nemam para ili ih imam vrlo malo, a za nešto mi trebaju, ne dam prosjaku.
Kad sam sam, a imam viška para onda zavisi - kako kad. Nekad dam, a nekad ne dam. Ali po meni trebalo bi dati.

E sad ono najvažnije! Kad sam u društvu skoro nikad ne dam, ma koliko para imao! Zašto? Zato što sam pička.

Zato što niko od mojih drugova ne da, pa onda neću ni ja nešto tu da glumim dobročinitelja, ili još gore - naivnu ovcu za šišanje.

A zašto moji drugovi ne daju?

Ne zato što su škrti - već iz potpuno istog razloga iz kojeg i ja ne dam.

Dakle neke društvene sile su stvorile situaciju u kojoj je društveno neprihvatljivo dati pare prosjaku jer ispadaš ovca, naivčina i budala, ili još gore izigravaš neki moral.

Time što se prosjaku, pak, ne udijeli ništa novca, ti ispadaš jak, držiš do sebe, nisi pičkica koju je lako izmanipulisati emocijama, još ako pritome izgovoriš ponešto pogrdno na račun prosjaka ili ga pošalješ u pičku materinu, automatski ispadaš frajer, bad guy, muškarčina, i tvoj status u društvu skače.

To je zato što je danas sve naopako!

Zato ću se potruditi ubuduće da ne budem pička, već da i pred svim društvom ja dam prosjaku, pa taman bio i jedini koji će to učiniti.

Davanje nešto sitnine prosjaku svako malo se GARANTOVANO neće negativno odraziti ni na čiji budžet, a pritome činiš jedan, MALI, MALI gotovo neprimjetan sevap u odnosu na tog prosjaka. Ali ipak sevap. I bolje ćeš se osjećati u svojoj koži. Ako si sam, cijenićeš sebe više jer nisi škrt. Ako si u društvu, ne samo da ćeš cijeniti sebe više jer nisi škrt, nego ćeš pokazati i to DA IMAŠ MUDA DA URADIŠ ČAK I ONO ŠTO NIJE DRUŠTVENO PRIHVATLJIVO, AKO TI MISLIŠ DA JE ISPRAVNO. I tako ako postupimo, društveni ugled nam neće opasti, već porasti.

Za ovu temu nema potrebe dodavati ono "Društveni paraziti ili samo stereotip" jer se za prosjake ZNA da su oni neka vrsta društvenih parazita.

Neću da se igram onda. :))
To je brend Vukajlije.

A, no-no. Oću obeštećenje, imam autorska prava! :)

Gamby, svaka čast za brend, ali treba znati kad ga upotrebljavati!

Pretjeranom upotrebom će dosaditi ljudima.

Čuvaj brend za druge teme :)

циганска мафија :)))

gamby

A, no-no. Oću obeštećenje, imam autorska prava! :)

Valjda znaš da je sve to Kaizenovo. :))

Ne ne, to nigde nije pisalo u uslovima registracije :)
Intelektualna svojina! Oću pravdu! :)

Назовите ме расистом или шта већ, али ја те просјаке, поготову цигане увек зајебавам, или их марширам, како год. Некад им и дам нешто, али ако видим да нису они најгори што ће да узму паре и да купе цигаре, а има их. Траже за хлеб, а купе цигаре, њима би руке поломио.

Ovdje nije fokus rasprave na Romima i svim stvarima vezanim za Rome, već isključivo na prosjacima, bili oni Romi ili šta drugo, kao i na stavu prema njima i tretmanu istih.

Priznam doduše da ima dosta preklapanja. No vidjećemo kako će se tema razvijati.

Peki, kad su lopovi u pitanju, i oni koji su vidno agresivni i bezobrazni, u potpunosti podržavam tvoj stav.

Ali kad su u pitanju normalni prosjaci, koji prosto prose i čekaju da im udijeliš mislim da treba dati.

Е, Јовичићу, много ти ово дугачко.

Елем, ја селективно дајем просјацима.

Не дајем:

- Здравим, младим и радно способним циганкама са бебом које не раде ништа у животу осим што по цео дан малтретирају ону бебу седећи на улици и чекајући да им неко удели.
- Здравим, младим и радно способним жицкарошима који поред трафике жицкају за пиво или дрогу.
- Деци, зато што знам да раде за неког другог. Знам да им је тешко, али не желим да учествујем у томе.

Дајем:
- Кад видим да неко стварно не може да заради, тј. да је стар или инвалид.
- Уличним свирачима. Има један гитариста што свира у Кнезу и опасно пева кантри. Њему увек дам кад прођем поред. Не знам, слаб сам на њих, зато што сам као клинац имао сан да одем у Америку и будем улични свирач и да спавам испод моста док не препознају мој таленат. xD

И на крају, да се изрекламирам и допринесем теми:
http://vukajlija.com/zickarosi-na-platou-ispred-filozofskog
http://vukajlija.com/hocete-li-dati-prilog-za-devojcicu-koja-boluje-od-leukemije/120741

Шта ти је искуство, сачекам лепо Џимија да одговори уместо мене, ионако ме мрзи да пишем оволико, а знам да нам се поклапају мишљења. :)

Дакле, слажем се са Џимијем од речи до речи.

Evo izbaciću neke možda nepotrebne dijelove iz prvog posta da bi novopridošli na temu mogli pročitati samo ono najvažnije.

Izbacio sam uvod i onaj dio o državi, šta bi ona trebala da uradi.

Zivim u velikom gradu prosjaka i pijanica i svaki dan gledam te prosjake, u isto vreme beskucnike, kako povracaju i slicno, i gadi mi se zivot, mada mi ih je isto toliko zao kad ih vidim pretucene. Narocito zene. Ne dajem pare nikad, samo cigarete, ako imam, ili jelo neko. Za Rome ne znam, ovde ih nema, mada u mom gradu u Srbiji imam klinke koje su uvek sa mnom i sa mojim deckom i uvek im damo para. Cak i one nama daju kad nam fali za nesto. Ne znam zasto. I stalno su sa nama. Posto su neki 3. - 5. razred, pola svoje odece sam im podavala, i nose. Nekako mi je drago zbog toga.

E Dzimi me je podsetio, uvek dajem ulicnim sviracima.

Dajem samo uličnim sviračima(skoro uvek) zato što oni nešto i rade.

Некад сам и давала паре (била сам мала), :) али не радим то више.
Просјаци су постали дрски. Више није: "Дај неки динар", него имају тарифу: 20, 30... како ко. Неки деда је, затим, испсовао моју кеву кад му је дала неких 20ак динара, у фазону, шта ће с том сићом. (?!)
Што се тиче инвалида, згаде ми живот, само пролетим поред њих, јбг.
Неким музикантима бих и бацила нешто, али сам углавном шворц хD опет јбг.

АЛИ, постоји један лик који ми иде на .....! Неки маторац који "свира" гитару на земунском кеју, понекад се пресели у Господску улицу и чини ми се да сам га једном видела у Кнезу (а можда ме само прогања његов лик). Човек НЕМА ПОЈМА, а већ годинама свира и пева и дође ми да му сваки пут пређем ролерима преко ноге, да макар јауче с разлогом. Јесте да и није баш за тему, али хејтујем га кад год ми се укаже прилика.

Оно да је неког блам да им да паре пред друштвом, не капирам. Ако већ отвараш тему да нас просветлиш на ову тему, што не чиниш то и конкретним примером пред својим друштвом?

У сваком случају, мислим да би требало да се склоне са улица.