Prijava

dobro je ujko sem postupio vidim ja

Moja stara je bila jednom u Kubi. Vidjela je i lokalno stanovništvo, nije bila samo u hotelu.
Kaže, jesu sirotinja, ali kaže i da su narod izuzetno veseo, srećan, zadovoljan, znaju da žive.
Takođe, ono za zdravstvo nisam rekao bezveze. Imaju stvarno jaku medicinu, i prilično obrazovano stanovništvo. Da nije bilo tih sankcija mogli su se razviti u neku solidnu socijalističku zemlju, kao tipa Libija, ili SFRJ.
Druga stvar, ako već pričaš o sirotinji Kube, jako je bitna stvar KADA... jer su imali sjajan ekonomski rast u poslednjih 30-ak godina
https://en.wikipedia.org/wiki/Cuba#/media/File:GDP_per_capita_development_of_Cuba.svg

Zasluzeno, zajedno sa SSSR-om su nas zamalo uvukli u nuklearni rat

Baš se tu Kuba nešto pitala, od njih je zavisilo...

To ko onaj vic, idu slon i miš preko mosta, i miš kaže "Ala tutnjimo!".

Od Kube napravljen primer.

Ma ne sumnjam ja da tamo ima dobrih ljudi, ja sam upoznao dvojicu kubanaca koji zive u americi i oni su mi rekli da je kuba katastrofa.

I prestani jebeno da poredis siromasne zemlje evrope sa bilo kojom siromasnom zemljom u africi, juznoj americi, aziji.. evropa je centar svijeta, civilizacije i tu kad si siromašan i dalje si monako za sirotinju van evrope, upamti to.
Moj automobil ne bi moglo da vozi 70% svijeta, u mom društvu ljudi idu na ljetovanja u italiju i hrvatsku sto nije dostupno za 70% ljudi svijeta, jel kapiraš ti koliko smo mi bogati jer smo u evropi ?

Moj automobil ne bi moglo da vozi 70% svijeta, u mom društvu ljudi idu na ljetovanja u italiju i hrvatsku sto nije dostupno za 70% ljudi svijeta, jel kapiraš ti koliko smo mi bogati jer smo u evropi ?

E ovo mi se sviđa, prilično svjesno razmišljanje, ako se gleda u globalnim okvirima, a ne samo kukanje.

hahah au brt 70% planete bi se ubilo da zivi po bosnama i madjarskama samo pusti migranti hoce krem de la krem ne bi u ovim vukojebinama proveli ni dana

od svih migranata mi uboli najrazmazenije tkzv pampered migranti

Nemoj da padas na te priče, gdp per capita je diskutabilna stavka kad se gledaju zemlje s razlicitih kontinetata, s razlicitim brojem stanovnika, s razlicitim stopama imigracija, s razlicitim jezikom i jos more faktora koji svaki ponaosob utice na zivot.

Ti si autom za par sati u velikim gradovima evropske unije, on je za par sati i dalje po kubi, i kako je to isto ?

Za primer bi bio bolje iskoristen kabrio al ne treba ponizavati zemlje treceg sveta do te mere

Evo ti Nove Kaledonije, neka sranja dole, otisao Makron da smiri tenzije, e sad zamisli da treba francuskom predsjedniku 16 sati leta da dođe do tebe i rijesi ti problem a nova kaledonija je za kubu drugi svijet.

*Ispravka 16k kilometara je daleko od francuske, a let traje 27h lool

Par pitanja za Plidua, al da iskreno odgovori:

1. Da li biste vi Bošnjaci pristali da se jedan od glavnih trgova u Sarajevu nazove, Trg Republike Srpske i da na njemu bude neka instalacija na kojoj bi bili prikazani slavni Srbi iz Bosne i Hercegovine, kao što su Aleksa Šantić, Petar Kočić, Jovan Dučić, Vasa Pelagić, pa i neki moderniji kao što je Srđan Aleksić, ako bi Srbi pristali da se u Banjaluci, jedan od glavnih trgova nazove trg žrtava genocida u Srebrenici, i da tu ima neki spomenik žrtvama?

To bi po meni značilo gest dobre volje s obe strane. Jedna strana priznaje sranja koja je napravila, druga strana priznaje da nema ništa protiv Srba i Republike Srpske, i da je Republika Srpska rezultat legitimne borbe za političku autonomiju i protiv asimilacije Srba iz Bosne i Hercegovine, iako su u toj borbi, nažalost činjeni ratni zločini. Ali borba sama po sebi, je legitimna, i Republika Srpska nije genocidna tvorevina. Genocida ako je bilo, on je mogao biti projektovan samo u određenim političkim krugovima, i tad kad se to dešavalo većina naroda nije ni znala šta se dešava, a kamoli da je to podržala.

2. Da li čovjek može da bude istovremeno i heroj i zločinac? Kako bi trebalo da se odnose prema Mladiću, konkretno oni Srbi, koji su danas živi, a možda ne bi bili da nije njegovih zasluga, i zasluga VRS. Mladić je nekima i spasio život. Šta bi bilo sa Banja Lukom da nije probijen koridor? Da li možete pojmiti da se mogu osuditi zločini koje je on počinio bez da se on odbaci kao ličnost?
Kakav bismo mi to bili narod da odbacimo generala u ratu u kom je stvorena i odbranjena Republika Srpska, i koji je spasio srpski živalj na mnogim područjima. Koji bi to bio stepen izdajništva i nezahvalnosti? Jesi li svjestan da istorijske ličnosti nisu crno-bijele, imaju svoju dobru i lošu stranu. Lako je Njemcima bilo da osude Hitlera i da se distanciraju od njega. On niti je stvorio Njemačku, niti se od koga branio, vodio je isključivo osvajački rat, a Njemačku je samo i isključivo obrukao i unazadio.
Mladić je na svojim plećima imao ogromnu odgovornost da on bude general u tom užasnom ratu. I mnoge je stvari dobre uradio, a i mnoge katastrofalne. Ali sama ta činjenica, da je na sebe uzeo toliku odgovornost je za poštovanje.
Ako vam je u interesu pomirenje, da li možete prihvatiti, da Srbi mogu osuditi zločine, mogu i da se suzdrže od veličanja presuđenih ratnih zločinaca, ali ne mogu nikad te ljude da odbace, jer kakvi su takvi su, naši su. Sačuvali su narod na mnogim područjima, doprinijeli su dugoročnom opstanku Srba u BiH, ne samo u biološkom, nego i u političkom smislu.

Ja sam 100%, ma 1000%, milion posto siguran, da ni jedan narod, da je na mjestu Srba, ne bi mogao odbaciti Karadžića i Mladića, a to je ono što se od nas traži. Priznati i osuditi zločine, to da. Nije problem. Iako je i to teško, a i to se koristi protiv nas. Ali odbaciti naše ratne vođe, to nije moguće, jer bi to značilo odreći se i onih pozitivnih i korisnih stvari koje su uradili za narod, i koje nisu bile zločinačke.

I religija kaže da treba mrziti grijeh, a ne grešnika.

Eto, dva pitanja za početak, da ne pišem Rat i Mir (već sam na putu)

Evo imam i treće pitanje:

Za drugi svjetski rat niko ne spori da je bio u Jasenovcu genocid nad Srbima, kao i na mnogim drugim mjestima: npr. u Drakuliću kod Banja Luke, je poklano 2300 Srba, indiskriminativno, znači klali su i žene i djecu (od tih 2300, 500 su djeca):

https://en.wikipedia.org/wiki/Banja_Luka_massacre

Pa eto, za zločine NDH nad Srbima nema rezolucije, to se sve podvodi pod holokaust, iako se zna da je holokaust termin koji se uglavnom vezuje za Jevreje, pa samim tim srpskih žrtava se niko nešto posebno ne sjeća niti na njih obraća pažnju.

A takvih stratišta je bilo širom Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

E sad, rekao sam da to niko ne spori. Tačno, ne spori, ali ni ne obilježava posebno.

Ali ono što još više zaprepašćuje je da se o srpskim žrtvama u 1. svjetskom ratu još manje govori. Tu niko ne koristi termin genocid, a u 1. svjetskom ratu (bez genocida), stradalo je 16,7% do 27,8% stanovništva Srbije.

Poređenja radi, u cijelom ratu u BiH, stradalo je 3% Bošnjačkog stanovništva, što uključuje vojnike stradale na frontu, kao i sve civilne žrtve rata, uključujući Srebrenicu i ostale ratne zločine.

Ne kažem da je 3% malo. To je ogromna cifra. Preko 60.000 je pod zemljom, što vojnika, što civila. Ti bi ljudi danas možda imali i djecu, porodice, unuke.

Ali moje pitanje glasi: da li razumijete, s obzirom na obim stradanja Srba u 20. vijeku, zašto se Srbi toliko protive da se donese rezolucija o genocidu (ako je vjerovati Haškom sudu) koji su oni počinili, i da se to stavlja u centar pažnje javnosti i uvodi u udžbenike, a o srpskim stradanjima nema takvog pomena, ne pridaje im se ista pažnja, itd... I nisu samo srpska stradanja zanemarena, ima još dosta raznih genocida i stratišta u 20. vijeku koji su se desili, ali nisu tema.

Jel ti misliš da su Srbi neki monstrumi, koji se eto onako, iz neke pakosti dure, ili misliš da imaju razloga za osjećaj frustracije i nepravde zbog takvog tretmana?

1. Trg Republike Srpske ne, pomen srpskim žrtvama moguće, a što se tiče srba generalno nigdje mi to ne izuzimamo, imamo spomenike borcima za slobodu u ww2 na kojem su ispisana imena srba koji su poginuli za slobodu. Posljedni rat je bio drugi par opanaka, nije to bas za ocekivati ni mi od vas ni vi od nas i to je razumno, bili smo suprostavljene strane.

2. Ne može, ili je heroj ili zločinac. Ako se nekom komadantu dokaže da je činio ratne zločine kao Mladiću, on ne može biti heroj jer je ostavio mrlju na prije svega, svoju jedinicu kojom je upravljao tj ukaljao cast pripadnika svoje jedinice za koju je bio duzan da ona postupa po pravilima zenevske konvencije i da ne cini ratne zlocine. Naravno da srbi mogu da se distanciraju od jna generala koji su činili zločine jednako kao da veličaju one koji to nisu činili odnosno koji su postupali po ratnim kodeksima takoreći.

Druga stvar, ako je neki ratni zločinac tebi lično odgovoran za nastanak neke srpske republike ma gdje ona bila, trebalo bi da se zapitas. Na kraju krajeva, umanjuješ značaj časnih vojnika koji nisu činili zločine a zaslužni su za tvoj entitet.

I na kraju da budem potpuno iskren kao i do sada, vi imate drugaciji pogled na ratove devedesetih za razliku od nas, hrvata, slovenaca ili sta ti ja znam rendom evropljanina zato mislim da je jako tesko naci neku zajednicku stvar koja se desila devedesetih a da i mi i vi mozemo ciste duse da stavimo ruku i kazemo evo ovo je nesto oko cega postoji apsolutni konzenzus kada su ratovi devedesetih u pitanju sto je i za ocekivati jer kao sto sam rekao u tim ratovima smo bili na razlicitim stranama.

колки постови лептејебо

и је л изгласана србија за геноциднан народ видо сам неку листу гласања практично цела јужна америка африка и источне земље гласале против а јевропа и уса за
ценим да им је то пропало због исраела

asu netoleranti plidui, cu nemodz trg rs kod njih

al fazon imamo imena stradalih srba iz ww2 nismo izbrisali lol

pao mi malo plidu u ocima posle svega ovoga, fazon bosnjaci su true zrtve, i drugi su ginuli ofc bilo je zlocina razume se al nijedan kao moj budite svesni toga

је л изгласана србија

ma jok tu se samo osudjuje slucaj genocida ne upire se prstom krivac ne postoji bukv nema ga

doduse koliko vidim sve ostaje isto samo je sad verifikovano manjinskom voljom un clanica