Језичке недоумице

  1. Било би много боље да је правилније ИЗГОВАНИ, ал добро :)

  2. Је л' беше "Средњи век" или "средњи век"?

  3. Мало, ако на то мислиш

  4. Што рекли стари Срби, данке.

  5. medicus
    Zašto u srpskom nema slova ʒ (s ćirilice) - ʒid, ʒmni, ʒinʒov, Ʒiva...
    I zašto se više ne sređuje ta latinica, ili se na kraju krajeva ne ukine!
    Primer: injekcija
    Tako se i čita, umesto iŋekcija, kako su ljudi navikli, zahvaljujući digrafemi „nj”!
    Slični primeri su Nadživeo, Podželudačni...
    Shvatate šta hoću da kažem! Nosim se mišlju, da je srpskom potrebna jedna makar i delimična reforma!

    Слово Ѕ је Вук Караџић избацио кад је радио реформу ћирилице и многи би рекли да је погрешио јер у појединим деловима Србије неке речи које почињу словом З се изговарају, односно пишу са Ѕ, које може (за невољу) и да се пише овако: ДЗ. Међутим, по ''књишки'' је нпр. правилно рећи и писати: ЗинЗов, а не: ДЗинДЗов ЅинЅов) иако је у питању локализам. И локализми морају да се прилагођавају званичном правопису.

    С друге стране, оваква реформа би личила на последњу реформу црногорског језика што би стварно деловало глупо. Зато је боље и једноставније усвојити једно правило писања па изговарање и писање локализама прилагођавати томе, него да се за сваки локализам уводи ново слово (знак).

  6. Dakle- neda ili ne da?

  7. Не да - ја идем на то.

  8. Four
    Dakle- neda ili ne da?

    Neda Ukraden ne da picke.

  9. Šta je pravilno, goreopisani ili gore opisani? Ja videh u nekoj knjizi da je napisano sastavljeno, pa rekoh da proverim.

  10. Може оба...
    Гореописани ти је придев сложеница, с тога може и спојено.

  11. a jebi ga, ja bih reko da treba zajedno, al nisam siguran. sacekaj nekog od strucnijih

  12. Mali Đole kaže

    Може оба...
    Гореописани ти је придев сложеница, с тога може и спојено.

    pa me zanima da li se S TOGA piše odvojeno ili spojeno?

  13. У Матичином Правопису пише следеће:

    Прилог с наредним придевом никад се не пише с цртицом, него одвојено ако задржава посебан смисао и посебан нагласак (много уморан, високо смештен, врло високо пласиран и сл.), а спојено ако губи нагласак:

    -гореименовани, горепоменути, горенаведени, нижеименовани, долепотписани...

    Тако да ће бити да "гореописани" може само спојено.

    "Стога" се, мислим, пише спојено.

  14. Ето бар сам делимично био у праву за "гореописани" лол...
    А "стога" се засигурно пише спојено, бар је тако било до сад...

  15. А "стога" се засигурно пише спојено, бар је тако било до сад...

    Pa čime si se onda rukovodio da pritisneš spejs između S i TOGA, majku mu, I još kažeš za GOREOPISANI "može i spojeno", a zapravo samo spojeno je i pravilno.
    Mali Đole, čitaj knjige.

  16. Ulje ili zejtin
    Avlija ili dvorište
    Mrkva ili šargarepa
    Šporet ili štednjak
    ...

  17. Zejtin, avlija, mrkva i štednjak.

  18. Pa čime si se onda rukovodio da pritisneš spejs između S i TOGA, majku mu, I još kažeš za GOREOPISANI "može i spojeno", a zapravo samo spojeno je i pravilno.
    Mali Đole, čitaj knjige.

    Хвала на предлогу...
    За "гореописани" нисам био баш 100% сигуран, али сам рекао шта мислим, извињавам се што нисам лингвиста.
    Што се тиче "стога", случајно сам притиснуо спејс, и нисам ни изва лио... Па нисам луд да тврдим једно а радим друго.

    ЕДИТ: Довољно сам васпитан да се ни у стварном животу не свађам са старијима, а камоли на нету. Иако никоме не морам да полажем рачуне, ипак ћу рећи да због екрана на лап топу нисам видео да има размак, иако не очекујем да ми ико поверује, али и не видим значај свега тога, и не знам зашто ово пишем.

  19. Што случајно ниси стиснуо спејс на ''изва лио''? :)

Rekli o sajtu

U subotu, 27. novembra 2010. u Klubu studenata tehnike biće održana smotra sadržaja popularnog šaljivog sajta. Vukajlija je mesto gde se Internet zajednica okuplja kako bi na duhovit i originalan način definisala reči i izraze, sleng termine, našu svakodnevnicu i aktuelne događaje, po paroli - „Ovde možete da definišete sve ono što ste oduvek želeli, a nije imao ko da vas pita”.

Mondo · 25. Novembar 2010.