Језичке недоумице

  1. Ali ubedljivo najgora stvar koju su uradili je ona fora sa TKO. Zamislite vi idiote koji recimo kažu TKO je to, a onda u sledećoj rečenici kažu recimo: nema ovde NIKOGA! Pa jebem vam mater mutavu, ako ste već rešili da stvarate neki svoj retardirani jezik, makar ga ispoštujte do kraja.

    nemoj da budeš neobaviješten, ako si već navalio tako sirovinski da prozivaš.
    koja jebena "fora" sa tko? misliš da je to inovacija, izmišljotina? jednostavno, jedna vrsta jezičkog razvitka prvobitne zamjenice kъto, i to je sve. u drugim jezicima se drugačije razvila, i sve je to normalno.

    evo mi, na primjer, imao riječ NITKOV. tu nam se to T i očuvalo, a u ostalim smo ga oblicima izgubili. je l sad nama treba jebati mater mutavu i jezik retardirani? ili je to, omajgad, kroatizam?

    'Nači jedno 99% ljudi govori trebao sam

    ja sam toliko ZA da se to debilno, neznamodkogaodržavano pravilo izbaci iz naše norme. ljudi to ne govore, i ne treba da govore. samo treba da se mršne iz gramatičkih priručnika, pod hitno!

  2. Оставите се глагола требати. Је л' зна неко одговор на моје питање?
    Лули?

  3. ne vidjeh tvoje pitanje, de da bačim oko.

    Оставите се глагола требати.

    vala baš. smorili smo o njemu, ne znam koliko puta smo razglabali o tome. ali ja sam ZA upotrebu u ličnom obliku, samo da još jednom kažem svoje nevažno mišljenje! :D

  4. mene je uvijek intrigiralo to da li oni kažu "Ma TKO te jebe!" i kako kažu za žensku sportsku ekipu...Ženska momčad?

  5. Па, користи се и у личном облику.
    Она ми је требала јуче. Плус, моје омиљено - Требам те. :)
    Елем, који они проблем имају с негацијом?

  6. Hipnos
    Зашто Хрвати одвајају негацију само код "неће/нећу" и сл., док је нпр. "немој" написамо нормално (спојено)?
    Или је то важило само до пре пола века?

    to je važilo do onog novosadskog dogovora šezdeset i neke, ako se ja dobro sjećam.
    mada, prije pešest godina, dok sam još blejala u tv, vidjela sam odvojeno - na nekim privatnim tv programima, doduše, koji se i inače nisu mogli pohvaliti pravilnom upotrebom jezika.

  7. Па, користи се и у личном облику.

    ma mislila sam na to da se UVIJEK koristi u ličnom obliku, kontaš? :)
    odgovorih ti gore ono za hrvate.

  8. Ооооо, животе. Али зашто само тај глагол?
    (Јеботе, чиме се ја бавим...)

  9. Ооооо, животе. Али зашто само тај глагол?

    takva pravopisna tradicija, jbg.
    ne zaboravimo da je pravopis proizvod mišljenja ograničenog broja ljudi i da je vještačka tvorevina. "najvještačkiji" sloj jezika, uopšte.
    možda kod hrvata to ima veze sa uticajem njemačkog jezika, ne znam sad zasigurno.

  10. plus, nemaš oblik "moj" :))
    tako da je kod njih onda to dosljednije izvedeno, prema tome što se zdrugim glagolima piše odvojeno :)

  11. Комплицирају превише, ак' мене питаш.

    ne zaboravimo da je pravopis proizvod mišljenja ograničenog broja ljudi i da je vještačka tvorevina. "najvještačkiji" sloj jezika, uopšte.

    Управо. Јеботе, фотокопија се сад мора писат' са цртицом.

  12. e te crtice su kretenizam. ne znam šta bi ovi ortografi u svom životu radili kad ne bi mogli da se na svakih par godina sastanu i kažu: ajde odsad ovdje pišemo crticu, ovdje je brišemo, ovdje spajamo u složenicu... može li da se nešto dogovori i potraje, recimo, više od 30 godina, aman!

  13. to je važilo do onog novosadskog dogovora šezdeset i neke, ako se ja dobro sjećam.

    Jebote, Luli, kol'ko ti imaš godina?

  14. ma tiću bre, tulume, tad sam bila balavica pa me nisu slušali al' što me ni sad, 50 godina poslije, ne slušaju... nemam riječi.

  15. Joooj, da sam ranije znao da si u najboljim godinama... Bilo bi tuluma, ako me razumeš.

  16. e te crtice su kretenizam. ne znam šta bi ovi ortografi u svom životu radili kad ne bi mogli da se na svakih par godina sastanu i kažu: ajde odsad ovdje pišemo crticu, ovdje je brišemo, ovdje spajamo u složenicu... može li da se nešto dogovori i potraje, recimo, više od 30 godina, aman!

    Очито не. Мислим да је њима досадило да чекају неколико година. Сад је фора - ај блејимо што чешће и компликујемо ортографију што више.

  17. tulume, jebiga, kad se nisi na vrijeme informisao. :(

    ај блејимо што чешће и компликујемо ортографију што више.

    moraju i lektori od nečeg da žive!

  18. a pojasnite meni, laiku, koja je fora sa tim? zar ne treba da se gramatika prilagođava ljudima i "naroCkom govoru", a ne obratno?
    i kakva je situacija sa drugim jezicima?

  19. paaa, onako, kris.
    norma i pravila služe upravo zato da bi se zadržala neka stalnost u jeziku, tako da bismo lako mogli čitati ono što je napisano prije 50, 100 itd godina, i da se jezik ne bi kvario bespotrebno, i kako kome padne na pamet.

    ali u nekim slučajevima (npr. glagol trebati!!) previše je rigorozna i trebalo bi da (vi'š šta ti je navika, jbt :D) se prilagodi govornicima, ako već samo pravilo nema dovoljnog uporišta u jezičkoj praksi, tj. - govoru.

  20. i kakva je situacija sa drugim jezicima?

    Хм, на пример, руска ортографија је у рангу с нашом. На моменте и зајебанија.
    Могао би неко да иступи са германским/романским језицима и каже нам какво је стање тамо.
    Плус ово што Лули каже за норму.

Rekli o sajtu

Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.

Deutsche Welle · 29. April 2011.