Prijava

Mislim da sam prerastao te nazadne koncepte, kao što su rasa, religija, nacionalnost, "mi-oni", itd.

Kosmopolitizam i širina duha su odlična stvar. Prihvatanje nasilja koje imperijalizam čini pod maskom kosmopolitizma nije odlična stvar.
Religija i nacionalnost nisu nazadni koncepti, nego kulturne činjenice, lokalne manifestacije globalnog ljudskog duha. Nisu nazadne podele, nazadna je samo mržnja u njihovo ime. Kad kažem rasa, prva mi pomisao nije Hitler, već kulturne specifičnosti zajedničke za civilizacije koje sačinjavaju ljudi sa sličnim genetskim osobinama. Kad kažem religija, nije mi asocijacija Pahomije niti Torkvemada, već Sikstinska kapela, novozavetne priče o ljubavi i toleranciji i teologijski duhovni napor da se dokuči nerazumljivo. Kad kažem nacionalnost, ne pomislim na nož, žicu i Srebrenicu, već na ono što je zajedničko Volteru i Balzaku, a što ih razlikuje od zajedno uzetih Čehova i Dostojevskog. A onaj ko pomisli Hitler kad kaže rasa, i Torkvemada kad kaže religija, i Srebrenica kad kaže nacija, taj je, kako kaže narodna izreka, sa prljavom vodom prosuo i dete.

Valdemare, lepo si to srocio. Mogu reci da si prvi na ovaj temi koji se nije izasrao gluposti. Ninova nagrada ti sleduje.

Valdemare, lepo si to srocio. Mogu reci da si prvi na ovaj temi koji se nije izasrao gluposti. Ninova nagrada ti sleduje.

Ko li je taj Nino? Nadam se da je bogati hrvatski filantrop...

Slažem se sa Valdemarom ovde, mada bi sve to što je rekao trebalo da se podrazumeva.
Šteta je što takvu ljudsku homogenost uz toliko kulturno bogatstvo razlikama verovatno nikad nećemo ostvariti.
Krenuo sam bio sinoć da pišem na temi, ali mi je delovalo da nema smisla i da bi bilo mlaćenje prazne slame.
Valdemare, odlično si ukazao na bitnu stranu.
Inače, pročitao sam i tvoj post na onoj temi za EKV i prvi si koji je zapravo objasnio aluzije iz pesme. Nisam upoznat sa tim sagama još uvek, a niko od hardkor fanova nije umeo da me uputi.

Neko je davno još imao ideje slične Vlasinarbovim.

Čini mi se da si malko zamenio teze.

Шест страна је било потребно да се дође до Хитлера. Честитамо!

Шест страна је било потребно да се дође до Хитлера. Честитамо!

+1

Лепо си реко оно горе Валдемаре, лепо. Ретко ко има а да не ставља национализам у неки негативан контекст иако сам по себи тамо није.

Stavljaju ljudi koji misle da je svet kadar iz spota Majkla Džeksona u kome se na kraju svi uhvate za ruke i zaigraju. Shvatiće već kada izađu iz puberteta.

Inače, pročitao sam i tvoj post na onoj temi za EKV i prvi si koji je zapravo objasnio aluzije iz pesme. Nisam upoznat sa tim sagama još uvek, a niko od hardkor fanova nije umeo da me uputi.

Nisam baš neki fan, a ovo je samo slobodna interpretacija, ne mora da znači da je baš to što je pesnik hteo da kaže. Imao sam profesora koji je predavao srpski romantizam, sećam se jednom da mu je devojka na ispitu rekla: "Pesnik je ovom pesmom hteo da kaže...", a on je prekinuo: "Koleginice, pustite to šta je on hteo da kaže, to nije predmet nauke o književnosti, nego dajte se posvetite onome što je pesnik rekao."
Edit
Elem, ko zna šta je on hteo da kaže, ali to što ja čitam za mene znači ono što sam tamo napisao. Verovatno nekome znači baš oralni seks, i to je baš lepo, prava odlika umetničkog dela: višestruke i raznolike mogućnosti interpretacije.

Лепо си реко оно горе Валдемаре, лепо. Ретко ко има а да не ставља национализам у неки негативан контекст иако сам по себи тамо није.

Razlikuj patriotizam i nacionalizam. Nacionalizam često prerasta u šovinizam, pa ti sad vidi da li je to dobro.

kakve pohvale valdemaru sa svih strana! dečko, postao si mejnstrim, gotovo je sad :)
dajte link od tog posta na ekv temi, priti pliz.

Haha, mejnstrim... Dobro je, mislio sam da se nikad neću smiriti i uozbiljiti.
Evo linka strane (sramota me da kažem, ali ne umem da linkujem sam post).
http://vukajlija.com/forum/teme/28883-analiza-tekstova-ekv-a?strana=7

Stavljaju ljudi koji misle da je svet kadar iz spota Majkla Džeksona u kome se na kraju svi uhvate za ruke i zaigraju. Shvatiće već kada izađu iz puberteta.

Тајфазон, баш тај неки фазон.

Razlikuj patriotizam i nacionalizam. Nacionalizam često prerasta u šovinizam, pa ti sad vidi da li je to dobro.

Па и није нека разлика осим што је ово стручнији термин, политичко-социолошки, а то да прераста може ал не мора

fala. :)
a za linkovanje posta, klikni ovdje dole u komentaru gdje piše datum i vrijeme, pa prekopiraj onda taj link odozgor iz adres bara :)

Jeee, radi! Hvala :)

Ova tema je sve što prvobitno nije trebala da bude. Jebeš Hitlera, stoji da čovek nije bio lud što je hteo Jevreje dubije, ali nije o njemu reč ovde.

Vratite raspravu na međusobna prepucavanja!

Vratite raspravu na međusobna prepucavanja!

Grešiš, krajnje je vreme da rasprava preraste u civilizovanu i ljubaznu razmenu mišljenja. Ubijanje i klanje treba ostaviti za RL.