Prijava

krenem da objašnjavam o čemu se radi

Ne mož ti da objašnjavaš nikome ništa, makar što se tiče ove teme, nisi prosvećeniji ni od koga ovde, običan si čovek kao i ja, kao i svi mi. Ni ti ni ja nismo videli, spojmili, osetili, čuli tu višu silu. Ja stoga smatram da ona ne postoji, ti si s druge strane doživeo neko svoje 'proviđenje' i ubeđen si da si osetio prisustvo te više sile, i ona za tebe, u tvom umu i u tvojoj koncepciji postoji, ali nikad neće STVARNO da postoji, da bude opipljiva i osetljiva svakom čoveku, bez izuzetka, to je poenta.

Trajfors nema ljeba u crevu.

Šmo da li postoji ljubav kao takva, ili je samo nekakva hemijska reakcija, plod podsvesnih nagona koje još nismo istražili...? U psihologiji npr. imaš problem znanja i saznanja. Znanje je kada ti ja kažem da je pušenje štetno i treba da batališ jer bi to bilo dobra ideja, i ti kažeš "znam". I stvarno znaš. Saznanje je kada konačno shvatiš da je pušenje zaista loše, ubija te, čini te bolesnim, zgadi ti se i batališ.

Isto tako imaš gomilu ljudi koji veruju u Boga, zaista odlaze u crkvu, poste, pričešćuju se itd. ali svejedno arče pare na rulet, biju ženu...Čovek zaista veruje, shvata, zna - ali znanje nije prešlo u saznanje, nije sazrelo u njemu. Jer sve je proces i zahteva vreme, manje ili više vremena (i još gomilu koječega).

Živeti bez vere jednako je životu bez ljubavi ili prijateljstva. Milioni ljudi zaista veruje kako je ljubav najobičnije uobraženje i neka vrsta neuravnoteženosti (neretko i bude), a prijatelj je tu da bi ti pomogao, prekratio ti vreme i dosadu i drugo. Jednom rečju, malo sakato, nedostatak jednog osećanja i dimenzije u životu.

Niti te ko može silom naterati u raj, niti može naći Boga umesto tebe. Da bi pronašao bilo šta u životu, prethodno moraš krenuti u potragu. Da bi naučio slova, moraš prvo otvoriti bukvar i uložiti nešto truda, manje ili više - zavisi od kapaciteta.

Postoji jedan naročito upečatljiv detalj u Sikstinskoj kapeli, koji nam je vrv svima poznat - tema stvaranja Adama, i dva prsta koja se traže u praznini. Ako obratiš pažnju, uvidećeš da je Božiji prst ispružen, dok je Adamov blago povijen jer - okleva. Da li će čovek pružiti prst i posegnuti za onim svetom ostaje na njemu, i u tome leži sva suština - u slobodi izbora. Životinje i biljke nemaju tu mogućnost, privilegiju i prokletstvo takvog izbora - konj i lisica znaju da su konj i lisica, znaju šta im je činiti i nikada ne mogu pogrešiti, jer nemaju mogućnost bilo kakvog ibora i sami po sebi su kompletni, završeni.

Čovek nije kompletan, završen. Ono što filozofi - pa često i naučnici - nazivaju "osmim danom stvaranja" je život čoveka ovde na zemlji, a to je proces koji se odvija i traje, imao je svoj početak i imaće epilog. "Bogovi ste". Dato ti je da spozaš potrebu za delanjem i stvaranjem, dobro i zlo, usadjena ti je klica bezvremenosti, neograničenosti, ništavila. Dato ti je da žudiš za onim izvan sebe jer - ograničen si. Da tražiš način da se vratiš "kući" jer, duboko u sebi, svaki čovek traži raj jer shvata da ovde zapravo ne pripada; neko ga traži u manastiru, neko u kafani, neko u kreku.

Još sam nešto mislio - možda najveća nevolja čoveka na ovom svetu je osećaj nesigurnosti - šta god da činiš i ma kako i koliko se trudiš, nema garancija. Sve mogu odneti rat, nepogode, tudja pohlepa, ili te otrovati žena; možeš se razboleti ili nastradati na hiljadu drugih načina - nema garancija.

Palo mi je na pamet jednom za vreme tuširanja da čovek žudi za tim da se uvali u toplu postelju i legne u toplu kadu, sklopi oči, padne u san, da se zaboravi, postane nesvestan...Jer je to najpribližnije boravku u majčinoj utrobi. Toplo je i udobno, bezbedno, nema planova i briga - tu si, počivaš, osećaš i postojiš.

"ja znam dobro, Boze, mane tvoga dela, no nista ne mogu zamisliti bolje." - Rakic.

Nikad mi nisu bile jasne te prepirke, postoji il ne postoji, kao da ces ti na Vukajliji danas razbiti civilizacijsku misteriju zivota i postojanja.

Ima jedan nerdovski klip na tjubetu koji se svakako ne tice Boga direktno, ali bi mozda mogao da objasni nepojmljivost takvog "bica".

https://youtu.be/JTfxKKo8ToE

Nosio bi ti meni džaci s cement ceo dan, pa da vidim onda što bi žudio da legneš u toplu postelju.
More lego bi i na rapavu dasku

Znači ladno od jutros redovi ispred prodavnica.
Koja stoka, ja ne verujem

Pa kad naslovi u novinama SVE SE ZATVARA ZA VIKEND, a onda sitna slovca u tekstu da sve prodavnice rade normalno.

I narod požurio da ne ostane gladan.

Da li je nekome poznat slučaj radio drame iz triesosme, kada je Orson Vels u lajv strimu čitao Rat svetova tako ubedljivo da su hiljade ljudi zaista poverovale kako na radiju objavljuju da je u toku najezda vanzemaljaca, pa su panično krenuli da beže kud koji?

bilo neke panike kažu ljudi al sad dal se bežalo to već ne znam

Meni je poznat slucaj peticije i protesta da se kasandra pusti iz zatvora.

Bila i scena kada je pola Jugoslavije oplakalo što onog klinca (Moljac mislim) ubiju Nemci u jednoj epizodi otpisanih - ljudi stvarno verovali da su ga upucali za potrebe snimanja. Neverovatno ali istinito.

U jednom trenutku sedamdesetih godina, radjena je globalna anketa u vezi toga koji narod najviše strahuje od čega - Ameri su se najviše plašili komunizma, Rusi Amera, Nemci ekonomskog kraha, Japanci nuklearnog rata, Francuzi (jbt ne mogu da se setim), Jugosloveni su najviše strahovali od toga da ih ne ujede zmija. U zemlji gde jedva da imaš nešto malo otrovnica (ne nekakve red belly zmije već poskoke i možda poneku šarku), u jeku kubanske krize i na pragu TSR...Ti se bojiš zmija, iako živiš u nekom betonu iz kog ni ne izbijaš. Percepcija :)

Ne mož ti da objašnjavaš nikome ništa, makar što se tiče ove teme, nisi prosvećeniji ni od koga ovde, običan si čovek kao i ja, kao i svi mi. Ni ti ni ja nismo videli, spojmili, osetili, čuli tu višu silu. Ja stoga smatram da ona ne postoji, ti si s druge strane doživeo neko svoje 'proviđenje' i ubeđen si da si osetio prisustvo te više sile, i ona za tebe, u tvom umu i u tvojoj koncepciji postoji, ali nikad neće STVARNO da postoji, da bude opipljiva i osetljiva svakom čoveku, bez izuzetka, to je poenta.

Šmokljane ja te potpuno razumem u ovim apatetičnim stavovima zato što sam i sâm prošao kroz to jbg been there done that i mogu da objašnjavam o, da itekako mogu jer se razumem u materiju. To ko da si rekao Ronaldu da ne može da objašnjava kako se dribla jer je on samo čovek hah.

ti si s druge strane doživeo neko svoje 'proviđenje' i ubeđen si da si osetio prisustvo te više sile, i ona za tebe, u tvom umu i u tvojoj koncepciji postoji, ali nikad neće STVARNO da postoji, da bude opipljiva i osetljiva svakom čoveku, bez izuzetka, to je poenta.

Kad ti kažem sledeću informaciju nećeš verovati samo zato što si sujetan ali i to je ok, prebrodićeš jednog dana... Elem jednom prilikom sam zamenio telo sa tri jako bliske osobe, nas četvorica sami u stanu najeli se pečuraka, varili zajebavali se i to veče nam je praktično kompletno promenilo sve ono što smo verovali o sebi IKADA. Znači ja sam bio u telu druge osobe i pojmio sam to, dok su drugi bili u mom telu i cepali se od smeha što gledaju sebe iz mog tela i vice versa tako da to

i ona za tebe, u tvom umu i u tvojoj koncepciji postoji, ali nikad neće STVARNO da postoji

možeš okačiti na neki edži myspace ili redit portal da se gotičari i dumeri skupljaju i klimaju glavama uz šerovanje nekih pank pesama. Ti dečko jednostavno još uvek nisi imao potrebno iskustvo da bi uopšte shvatio šta je um, šta znači imati ga i razmišljati, kao ni odakle čitav taj koncept i dopire.

Da, to sto si se nagutao pecuraka sa društvom i utripovali ste da ste zamenili tela te definitivno cini kompetentnijim u nasim ocima i hvala sto si to podelio sa nama

Ja vama na neki način i zavidim. Kako se meni nije desilo da zamenim telo s nekim, ili da poverujem da postoji neka viša sila. A ja umesto toga postao edgelord koji je svestan da ništa od toga ne postoji i kad umremo to je kraj, nema dalje. Negde sam pročitao da postoji neki gen i od toga da li ga poseduješ u svom genetskom kodu ili ne zavisi to da li ćeš da veruješ u razne neobjašnjive, mistične, da ne kažem paranormalne, stvari. Evo ga https://en.wikipedia.org/wiki/God_gene
Hipoteza ali objasnilo bi dosta toga.

Ti dečko jednostavno još uvek nisi imao potrebno iskustvo da bi uopšte shvatio šta je um, šta znači imati ga i razmišljati, kao ni odakle čitav taj koncept i dopire.

Druže previše prepotentnih pretpostavki imate i ti i Melkijades, ne znate ništa o meni, mogli biste da prestanete sa tim ad hominem sranjima, nebitna su. Mislim, sve ovo što smo do sad izasrali je nebitno, ali ad hominem sranja su duplo nebitna. Na kraju krajeva, kad budemo bili na samrti ja neću imati mnogo toga da izgubim; ako sam ja u pravu, to sam i očekivao, nema ničega, smrt je apsolutni kraj postojanja svesti, ako ste vi u pravu, do jaja, moja svest nekako nastavlja da živi. Kod vas je obrnuta situacija, imate očekivanja za koja postoji šansa da vam neće biti ispunjena. Ja sam uplatio singl keca na Lacio Mesina kvota 1.10, vi ste uplatili singl dvojku na Siti Lacio kvota 6.75. U svakom slučaju KO JE IGRAO NA LAZIO PARE JE BAZIO HEHE

nas četvorica sami u stanu najeli se pečuraka, varili zajebavali se

Kako očekuješ da posle ove rečenicie iko uzme za ozbiljno to što pričaš? XD

Najjača stvar u srba je bilo zaključavanje u kuće zbog pomračenja sunca, sa sve alu folijama na prozorima da zaštite od radijacije.

Ima jedno 15god od tad ako ne i više.