Prijava

Naslov bi zapravo trebao da glasi "PRIVUĆI dijasporu nazad k matici", al sam onda skonto da je to jebenica, i mnogo lakše reći nego uraditi.

Elem nešto sam konto i čituckao ovamo i onamo i skonto da je možda jedini način da se ove balkanske zemlje izvuku iz ekonomske, a i demografske žabokrečine, to da se dijaspora u velikoj mjeri vrati nazad.

Čuj to, da se vrati nazad? Pa nisu ludi! Nisu tinte pili! Nisu im svrake mozak popile!

Al paste sad: u situaciji kad se populacija bukvalno urušava što zbog bijele kuge, što zbog emigracije, šanse za veći ekonomski razvoj su gotovo minimalne. Uz to, ljudi još dodatno bježe odavde, i to prije svega oni pametniji, sposobniji i školovaniji... brain drain to the fullest.

I šta bi sad tu moglo da se uradi: čekati da se zemlja isprazni skroz, da se svi odsele u Njemačku, a oni ostali pomru... ili da eventualno budu zamjenjeni migrantima od kojekude... ili eto, pokušati poduzeti nešto.

Poučeni iskustvom raznih zemalja iz prošlosti, kontam da je jedna od najboljih ideja, privlačiti dijasporu nazad.

Ako iko od političara ima imalo pameti u glavi, trebao bi suvim zlatom da ih plaća, da se vrate, uspješni, pametni ljudi, sa porodicama, potomstvom, i sa naukama i velikim školama izučenim u inostranstvu. I sa kapitalom dabome.

Al neće, možda iz dva razloga... da li bi takav profil glasao za njih? I realno, kako privući nekoga ko je navikao na puno bolje tamo preko? Ne prelazi se sa mercedesa na fiću...

Sizifov posao po meni... al opet kontam da je to jedna od rijetkih stvari koja bi nas mogla iščupat... i koja je iščupala mnoge zemlje u prošlosti i izvukla ih iz gliba... povratak pametne, sposobne i finansijski jake dijaspore.

Dodatna napomena:

mislim da je mnogo važnije raditi na povratku uspiješnih ostvarenih ljudi iz inostranstva, dati im maksimalne pogodnosti da ovdje nastave sa svojim uspješnim poslovnim aktivnostima, nego spriječavati odliv stanovništva

Nek ide kome se ide... i ja to (odlazak u inostranstvo) uvijek imam kao opciju... treba ljudi da idu, da vide svijet, da prošire vidike...

Al treba raditi na tome da se neki od njih vrate, sa svim tim stečenim iskustvima i kapitalom.

ne privlaciti ih, to su splacine koje bi prodale majku za malo visi standard nego u njihovoj rodnoj zemlji, naravno posle besplatnog skolovanja u srbiji obavezno moraju da pljunu na nju i teatralno izvode neke kurceve na aerodromu koji im je kapija ka nekoj boljoj zemlji
pa skoluj se tamo mater ti jebem u usta
da ne spominjem dalje da su to oni "letovao sam u hrvatskoj kod mog prijatelja kreshimira, niko nas nije dirao."

Eru, sigurno da postoje i takvi teatralni... ali npr moja struka, bukvalno je sci fi zaposliti se, a u Nemackoj imas bomba platu i relativno lako se zaposljavas

ma da i ja sam malo omasio, pricam o onima sto odlaze i rade u restoranima brze hrane u inostranstvu i kukaju kako je neko unistio srbiju

A ti bi da davis gastarbajtere

Ja bi da im olakšam da otvore ovdje firme, da im dam maksimalne pogodnosti, al se mene nažalost ne pita.

Kao novopeceni ili makar wanna be gastos, mislim da ni ne treba da se vracamo, vec treba da upumpavamo pare u maticu (sto dosta ljudi zapravo i radi, ali ipak u nedovoljnom broju i kolicini), a da se drzava ukljuci u pokretanje ozbiljnih programa za podizanje nataliteta i stvaranja uslova da se ostane u Srbiji. Velika dijaspora je zapravo prednost, ne mana. Problem je na prvom mestu natalitet. Jebite se vise, braco.

A sto se vracanja tice, gomila ljudi se ne bi vratila cak i ukoliko bi Srbija postala bogata i uredjena zemlja odjednom, jednostavno imaju izgradjene zivote na Zapadu i nije lako napustiti sve to.

Nikako. Srbija je trula po milijardu kriterijuma, ne samo sa ekonomske strane.

Ono sta bi neke vratilo je poboljsanje zivotnih uslova, a toga nece biti.

Tako sto ocistimo zemlju od cigana, posle cemo lako

Mislim da je ovo krucijalno. Pre svega mislim na ljude skolovane na zapadu, a ne one koji su skolovani odavde otisli. Nase obrazovanje je gola kurcina, uce decu da budu radnici i robovi, a ne samostalni i inventivni.
Sistem pariskih djaka sa kraja 19 i pocetka 20 veka treba da bude primer. Ja ne vidim kako drugacije oporaviti ovu zemlju u kojoj su ostali jebeni zombiji, kriminalci i ljudi koji nemaju apsolutno nikakvu ambiciju. Cast izuzecima naravno.

Ne trebaju nam za kriv kurac

Ma neka mi ipak ocistimo zemlju od cigana za svaki slucaj, a gastozi nam isto ne trebaju

Imam utisak da Srbija mora da poradi na osnovama koje čine jednu funkcionalnu državu.
Građani neće odlaziti tj. ostajaće u Srbiji ako se temelji funkcionalnog života učvrste.
Da bi se Srbi iz dijaspore vratili, država mora da nadogradi temelje tako što će stvoriti uslove za životnu infrastrukturu idealnog građanina sveta.

Prioriteti koje Srbija (po mom mišljenju) treba da ispuni da bi ljudi uopšte ostali u zemlji su:

1. Vodovod i kanalizacija koji funkcionišu
2. Poljoprivreda
3. Nauka, obrazovanje, sport, umetnost, duhovnost, zabava...
4. Prava žena i manjinskih grupa
5. Borba protiv korupcije i kriminala
6. Sprečavanje odumiranja srpskih sela pomoću subvencija
7.. Digitalizacija i sveukupna modernizacija/urbanizacija
8. Stabilizacija industrije
9. Nepristrasnost, objektivnost i efikasnost državnih institucija
10. Poštena saradnja privatnih i društvenih preduzeća kroz interes radničke klase.

Koj cu vam kurac tamo?

samo 200e vece plate i pola njih bi se vratilo ali troskovi zivota da ostanu isti a ne kao sto se uvek radi-povecaju plate a sutra dan poskupi struja gorivo i sve ostalo

Prvo ukinuti rodbinu i kumove, u svim firmama, dalje je lako

https://vukajlija.com/forum/teme/75298-kako-privuci-dijasporu-nazad-k-matici#post_4039081
Kako neko moze zaozbiljno uzimati izjave erua
On lupeta kao maksim po diviziji ali prilicno samouvereno. Popio svu pamet sveta. Samo ga treba pustiti da lupeta. Svi su govna on nema dlake na jeziku kao drugi. Strog ali pravican. O svemu ima misljenje. Jendom recju eru.

A ovo, da je za bilo koje drustvo (drzavu, firmu, organizaciju) bolje da ga vode ljudi koji su malo videli uzivo kako funkcionise nesto van njihovog sela, to samo budale ne znaju.
Ne vazi to samo za Srbiju nego za svaku zemlju ili drustvo, ukljucujuci i one za koje mi mislimo da su najrazvijenije.
Pogotovo ako si malo mesto kao sto je Srbija, sa vrlo malo kulturoloske razlike i losim skolstvom (ne kao propalo sad, nego oduvek bilo slabije od trulog zapada).