Prijava

Ajte braćo Vukajlijaši da vas vidim na ovoj temi. Naslov sve kaže.

Raspad, rat, i sva ostala sranja bi se pomerila za 10 godina od njegove smrti. Toliko je otprilike vremena potrebno da Cobe Franjo Alja i ekipa naprave plodno tle. Inače lično ne podnosim ćopavog Zagorca i njegov život i delo.

Vraćali bi veće dugovo proporcionalno periodu koji bi još poživeo i kosovari bi imali šansu da po još jednom prodaju kuće

Imao bi devedesto godina.

Spremam poduzi post budite u pripravnosti

Bombardovali bi nas zbog dugova još '89 :-)

Titov i Sovjetski komunizam koji je pao nisu imali veze jedni s drugim,tako da bi odrzao svoju vlast iako bi imao 100 godina.

Jos uvek kucam zanimljiva je tema

mislio sam nesto da napisem, li sam onda resio da nastavim sa zivotom

добро питање. врв би пуко слично ко слобо, пад зида је веће од њих. или би се вратио на аустроугарски каплар усташка подешавања и побио нас све ватром и био туђман на стероидима

Ja kontam da bi se kao pragmatik možda preorijentisao na zapadnu priču, batalio komunizam, i bio nešto tipa Ante Marković, s tom razlikom što bi on, sa svojim autoritetom uspio to izgurati za razliku od Ante.

Al i njega bi ja mislim ubrzo skenjali, ako ne bi već i sam umro... jer on kao dugogodišnji "diktator" ne bi im se uklapao ni u njihove demokratske fazone, a ni u planove da ekonomski kolonizuju Jugu... nas već osamdesetih (mislim na cijelu Yu...) nisu mirisali, što zbog komunizma, što zbog dugova. Ako ne bi napravio žestok raskid sa komunizmom, vjerovatno bi Juga bila izopštena.

Zemlja bi svakako opstala, ako on to želi, dok je god on živ, teško da bi on dozvolio jačanje nacionalizma... više je bio antinacionalista nego komunista.

Al sa padom komunizma, bi i njegov lični autoritet i kult ličnosti, koji je na komunizmu bio zasnovan, bio debelo ugrožen... teško da bi to išlo do nivoa Čaušeskua ili petog oktobra, jer su Tita ljudi ipak voljeli, ali bi mu kult ličnosti vjerovatno izduvao.

Najrealnije po meni je da bi možda on rukovodio mirnim raspoadom zemlje i tranzicijom u demokratiju i kapitalizam, gdje bi pukla Juga, al bar ne bi bilo rata... nešto tipa kao Gorbačov u SSSR-u što je uradio...

A najbolja opcija je da Yu uđe u EU, a da Tito bude nešto kao Orban... ono, misle da je diktator, ali ipak ga respektuju, i sastavni je dio tog nekog poretka... vjerovatno bi ga trpili ako bi to značilo da Yu upadne u njihovu interesnu sferu, a ne u rusku...

imao bi 99 godina, pustali bi mu scene iz vukovara i ubedjivali da je to za rimejk bitke na neretvi

Pa Nemačka bi se svakako ujedinila, on tu Ništa ne bi mogao. Vreme je jače od svega, pa tako i od njega, ne bi imao nekog uticaja na sve to, bio bi samo posmatrač. Kraj osamdesetih, već bi dobro izlapeo tako da ne bi mogao da čuva dve nacrtane ovce a kamoli državu da vodi. A rata što se tiče, verovatno bi se isto desilo, njemu iza leđa, ista ekipa lutaka, samo bi čekali da umre, da ojačaju i okupe još ljudi njegovim odlaskom i eto. Ako je bilo tenzija dok je bio živ, onda bi iz poštovanja, i da mu naprave ugođaj i lepe staračke dane, ispratili svog maršala sa žuraje i potom brže bolje počeli sa ratom. Mada, kroz period od 30 godina se vidi posledica tog rata, pogasiše se sve državne firme, rasprodalo se sve živo strancima, natalitet u kurcu (mada ne zavisi samo od njega natalitet, zavisi i od njegove simpatije), perspektiva samo za poltrone mada vrv i tad, i velika navala stranaca, ostrvili se na novu koloniju pa to ti je. Evo smrdljivi Lidl niče u svakom gradu još malo, uvozimo beli luk iz Kine pored ovolikih njiva i livada... Da ne idem van teme, uglavnom, ne bi Tito ništa u krupnom planu mogao da promeni, neke sitnice bi, ali nešto što je i uzrok spoljnjeg i unutrašnjeg neprijatelja to ne. Ko zna šta se sve događalo i planiralo njemu iza leđa dok je bio živ.

tito je, kao i sve velike licnosti pre i posle njega bio lice sistema koji je donekle bio pre (nije zbog rata), i ostao posle.
mislim da je taj sistem bio poprilicno labav, i nije mogao ni u kom slucaju da prezivi globalni slom komunizma 1990.

u najgorem slucaju ostali bi evropska kuba/libija itd, al nemamo mi nafte za to.
u najboljem slucaju se ne bi tukli nego bi kao sssr i cehoslovacka napravili tranziciju u stanje gde vidis da i nisi bas ziveo ko sto su ti pricali, al previse smo nervozni za to.

ne moze jedna osoba totalno da promeni tok istorije, kolko god narodno verovanje to uvek pripisuje ljudima a ne "drustvu"

Skodilace jel ti stvarno rasprodaju svega drzavnog svaljujes na rat 90tih?

Ne, ali posle svog tog pičvajza i krize lakše je bilo rasprodati nego obnoviti.

Pa ta rasprodaja bi bila i da nije rata. Rat je doneo samo da je rasprodaja zastarele tehnologije, predimenzionisanih preduzeca, neretko razvaljenih sankcijama i fiktivnim privilegijama socijalisticke drzave.

Sama tranzicija koja je tad bila u masi komunistickih zemalja, a pre koje smo mi hteli prvo da ratujemo, je podrazumevala da ne moze drzava da ima sto firmi da sije gace, niti joj to treba, plus sluzi za zaposljavanje familije po cemu smo mi poznati i slicno.

Naravno da postoji razlika izmedju npr. ceske tranzicije i srpske. Naravno da se i kod njih muljalo, da se i kod njih obogatili ljudi na foru, naravno da je kod nas to bilo puta deset, ali tvoj debeli mezimac od preduzeca treba da se trci maraton sa crncima, po prelasku na trzisnu ekonomiju, jako je tesko to i za svajcarce, ne za srbe.

Pritom, pare koje dobijes kroz privatizaciju moras da obnavljas zemlju jer te neko do juce gadjao bombama, umesto da ulazes u razvoj privatnog sektora, koji sam ne moze da pokupi nove tehnologije leba nema, a bez njih ostajemo na zacelju.

I dobijes ono to je moralo da se dobije, duvanska industrija je uspesno privatizovana jer ta cigareta se nije menjala nesto spec jos od kad je dzon vejn zvakao duvan u vesternima, al zastava auto popusila kurac jer su drugi otisli predaleko da ih sustize.

Pa da, lepo si napisao.

Ima istine u tome šta govoriš, ali treba reći da nikad nismo ni bili industrijski nešto poznati ni uspešni. Šta smo mi prepoznatljivo dali svetu, ili ajde Evropi, ili ajde jugoistočnoj Evropi?
Dva proizvoda kojima se ponosimo, Eurokrem i Plazma su italijanski (jedan ukraden drugi plaćena licenca), auto industrija nam je bila mim, imali smo proizvodnju sirovina gde su hiljade ostavljale kosti i to je sve. Velika većina firmi živela od donacija države radi očuvanja socijalnog mira, od para iz kredita koje i danas plaćamo.Sela bi nam i danas bila bez struje da 50-ih i 60-ih nisu otvorene granice za naše radnike (zbog kooperativnosti broza) i krenula sirotinja po Austriji i Nemačkoj pa donela kapital.I ta uspešna privatizacija duvanske industrije, mogu samo da se nasmejem.450 miliona evra je Filip Moris dao za Niš, 5 godina su inali minimalne akcize, držali su 70% tržišta (još nije bilo Japan Tabaka, BAT ionako nikad nije imal preko 20% ovde), bukvalno su se naplatili za dve godine. 2009 Dragin ukida premije za uzgoj duvana, i fabrike cigareta to koriste da skoro u potpunosti zatru proizvodnju duvana u Srbiji. Samo u toku prošle godine, PM Niš je preradio preko 20 miliona kila duvana, a od toga srpskog 0 kilograma. I tu srpski pušač posredno subvencioniše seljake u Brazilu itd... da ne dužim, kakva kurac uspešna privatizacija.

Ukratko, go smo kurac bili i ostali, prvo se treba vratiti Bogu, ugasiti džvedždu i krenuti dalje.