Prijava

Pakao Juga, upravo tako!
Posle bitke, svi su generali, ali bojim se da je sada mnogo teže posle ideje integralnog jugoslovenstva, epohe KPJ i mnogih drugih grešaka, da se oporavi i obnovi naše nacionalno biće i država u celosti, na pravi način...

Oporaviće se kada pomru sinovi sinova komunističkih ideologa kojima je cementirano mesto na političkoj sceni u naredne dve generacije.

Ne zato što smo mi ostali njima obezbedili to mesto zakonom već zato što poštujući tu ideju imaju privilegije da idu u najbolje škole, dobijaju najbolje poslove, bivaju najbolje plaćeni, najbolje obrazovani, kreću se u visokom društvu i što je najvažnije gaje istu ideologiju kao njihovi očevi. To im omogućava da u današnjem sistemu vrednosti jednostavno budu "najkvalifikovaniji" i najpodobniji za vodeće funkcije društva. Dok mi ostali međusobno se gložimo i davimo u blatu, i sami sebe ukopavamo kao ovaj kenjac sa prethodne strane, ne mogu da vraćam da mu vidim ime, koji nema svoj stav ali zna da je nečiji stav netačan, u stvari ne kaže da je netačan nego da se najeo govana ili kako već.

Više cenim Čanka i Čedu koji izađu i ispričaju neku svoju verziju života, bili oni plaćeni za to ili ne, ali imaju jebeni stav alo. Draži su mi od ljudi na vlasti koji stoje iza raznih vođa i klimaju glavom, a šta god neko drugi kaže odgovore mu sa -nemoj jesti govna.

SAMO SE PAKOJUGA I SRPSKIDERPBOJ SLAŽU KAO ŠATRO ONI NAJPAMETNIJI. TAKVI SU I NA KONGRESIMA GLASALI ZA ONO ŠTO KOMUNIŠTIČKA PARTIJA KAŽE DA MORA.

Nije problem što su Srbi imali plan stvaranja Jugoslavije. To uopšte nije problem, čak naizgled je i fina ideja, svi lepo živimo zajedno i polako, velika država, ide nekako, biće to dobro.

Ali kad je krenula da živi kraljevina i videlo se da nije išlo, pa naišao II sv rat i Beograd se bombarduje dok se u Zagrebu cvećem dočekuju Nemci mi ponovo posle toga formiramo Jugoslaviju sa Partizanskim pokretom na čelu od koga su 95% svih Partizana Jugoslavije činili Srbi, uprkos Jasenovcu, uprkos zdravom razumu. Znači Srbi formiraju i drugu Jugoslaviju, pa posle i treću, krnju, sa BIH i Makedonijom, pa posle toga četvrtu, još krnjiju, sa Crnom Gorom, pa i posle svih tih propasti mi i dalje žudimo za nekim ujedinjenjem jebote, mešamo se u odnose u Crnoj Gori, u BIH, alo bre...

Poenta je da to nije greška koja je jednom napravljena već se ona ponovila nekoliko puta i ima tendenciju ponovo da se ponovi.

Pusti ljudi da žive kako žive, ako su sposobni da se oslobode sami neka se oslobode, ako posle toga hoće sa nama u uniju molim lepo, daćemo im uslove pa ako hoće da prihvate hoće, ako neće doviđenja, marš u pm bre.
Mešanje u tuđe odnose i velikosrpska ideologija može dovesti samo do nove tragedije kao što je to bilo u Krajini kojoj je Srbija obećavala zaštitu a na kraju im dala kobas da izbiju oči. Ja garantujem da bi se Krajina održala da im je Srbija jasno i otvoreno rekla da im ne može pomoći i da su prepušteni sami sebi, oni bi se ljudi borili, krvarili i na kraju dogovorili i opstali na svome.

Ukratko, Srbi treba da se dozovu pameti i da budu složni na svim nivojima, pogotovo na polju svog nacionalnog bića i nacionalne svesti.

Srbi su ideju jugoslovenstva krvavo platili u oba Svetska rata i ponovili su je još dva puta. Platili su i ideologiju KPJ i titoizma. Srbi se što pre trebaju izlečiti od jugoslovenstva, ideologije KPJ i titoizma, inače će večno biti robovi, dok im se naposletku ne smanji država i dok se ne zatru!

Tačno tako. Ali koji je put do toga osim međusobnog dijaloga ili Srpski rečeno pičkaranja na svim nivoima. Moj stav je verovatno pogrešan i iskrivljen informacijama iz medija, slušajući iskustva drugih i usled nerazumevanja datih istorijskih okolnosti u kojima su se događaji dešavali kao što kaže Car. Ali je ipak stav i mišljenje. Najgore je ćutati, biti uspavan i nemati nikakvu viziju ničega. Reci nešto jeboga ti, pa makar bilo i pogrešno, makar ćeš znati da si pogrešio i doći ćeš do rešenja nekad. Suština svega je da kao nacija budemo zadovoljni sobom a mi to nismo, a pritom ćutimo, i još ućutkujemo i ponižavamo jedni druge ko god otvori usta, ne razumem zaista. Toliko pametnih ljudi ima u Srbiji koji ĆUTE, ali ne zato što im neko brani već zato što su tako naučeni, zato nam je tako kako jeste.

Е, ај не сери, баш свеж и ингениозан закључак да треба да се сложимо?! Ево сад ће неко чаробним штапићем пуф! и ето, сложили се. А то да нам је југословенство највећи проблем је шупља чупри и јебено спиновање, ЈУ се распала пре 30 дина, а ми смо још увек у каналу, јер проблеми су нам много дубљи и компликованији од тог фамозног југословенства.

A dobro, bledi svaka ideologija, što kaže čovek još par generacija naslednika starih sistema, mada možda i više, pa sledi neka izmena. Kod nas je sve sporo išlo, i dalje sve sporo ide. Jedina sigurna stvar je promena, tako da stanje jedino može da se menja, na gore ili na bolje po nas ili neke druge narode.
A ljudi ćute jer gledaju da ne ispadnu lajavi i da ne pokvare odnose sa ljudima koje smatraju "bogovima" a ustvari su stranačke seronje što su im nalazile šoder poslove ili pozavršavale kad im je nešto trebalo. A ljudi su skromni, pa i to malo smatraju nečim...
Na primer, kur moj bi Arapin radio za 300 evra i gledao svu bedu oko sebe, oni od pustinje napraviše grad a mi od države pustinju. A složni smo kao miš i mačka, prigrlimo se samo kad nas snađe neka beda. Prošetajte gradom i pogledajte ljude, mrtvaci na nogama i takav narod sebi prvo treba da pomogne, da promeni sebe pa onda tako malo osvešćeni da razmisle šta više oće. A ne pomahnitalih glava da prave pičvajz.

Mosasaurus udara u centar sa pičkaranjem, tako treba, samo malo kulturnije. Hajde, po tvom mišljenju možeš li izneti koji su to naši problemi, i koje je rešenje za njih. Barem jedan problem iznesi i svoj stav kako bi se on mogao rešiti i dovoljno, makar bilo totalno pogrešno i uz kurac i niko nikad to ne video osim nas par ovde sa stranice.

Ja sam rekao moje mišljenje, problemi Srbije su Kosovo i restitucija imovine koji blokiraju Ustav a što se prema mom mišljenju rešava referendumom stanovništva.

Problem je još i ćutanje, ali ne toliko na visokom nivou već ćutanje pojedinaca, nas običnih ljudi, ćutanje na nepravdu, davanje mita, okretanje glave kada drugog gaze. Rešenje za to je gajenje muda na nivou pojedinca tako što će svako od nas da se probudi i otrgne od učmalosti, da proba da pokrene svoj posao, bilo to na zapuštenom seoskom domaćinstvu ili u sopstvenom stanu preko interneta ili odlazeći u inostranstvo, nebitno kako samo da razvije muda i stekne slobodu, slobodu da se ne plaši da ako izgubi posao jer mu minimalac se isplaćuje na račun a ostatak na ruke, da ne brine hoće li preživeti jer hoće. Srbija je ubijena u pojam, narod je naviknut da postoji neka država koja treba nešto da učini za njega a on sam da sedi kući i čeka...
Slobodan čovek sme da misli i da govori, a kada se misli stvaraju se ideje i rešenja za probleme.

Ostali problemi tipa reforme školstva i slično, rešiće se spontanim procesima. Neshvatljivo je da danas Srpskoj ekonomiji, karikiram, godišnje treba 500 pravnika, a država dozvoljava da se upiše na pravne fakultete, opet karikiram jer ne znam tačne brojke, nekoliko hiljada studenata. I posle ta deca kad završe školu nije ni čudo što nemaju posla. Zar je moguće da to niko ne vidi i niko ne može da uradi studiju tržišta i prema toj studiji uskladi upisne kvote za određena zanimanja??
Takođe potpuno je bizarno da mi istovremeno imamo nezaposlene zdravstvene radnike na birou, manjak zdravstvenih radnika u bolnicama, i sve to sa neprestanim izvozom tog kadra u inostranstvo. Pa ko koga ti jebe, koliko naše škole proizvedu radnika tog profila kad ima mesta i za biro i za izvoz a opet u bolnicama ih nedostaje... Totalni majndfak.

Ali sve je to ništa u odnosu na ona prva tri problema.

Srbiji treba ne reforma, nego revolucija u obrazovnom sistemu, ostalo je mlacenje prazne slame

"Ja sam Srbe tako upropastio da za 50 godina neće znati ko su, a za 100 ih neće ni biti". Iz navodnog razgovora tita sa meštrovićem negde u Americi šezdesetih godina. Ovo je svakako nemoguće proveriti i argumentovati, ali realna slika je zaista takva. Dva najveća problema Srba :

- "Svi smo mi govna i treba nas jebati" stav. Zaista, ne postoji ni jedna zemlja na svetu čije gradjanstvo više mrzi sopstveni narod više nego mi, čime sebi činimo veliku nepravdu - mi smo pre svega lep, a zašto ne i inteligentan i sposoban narod. 10% stvari koje je Srbalj preturio preko glave istrebilo bi poodavno i Nemce i Francuze, Belgijance itd. Stavi Slobu ili ovo govedo na čelo Japana samo 5 godina i imaćeš sepuku festival bukvalno. Imamo fenomenalne matematičare i fizičare, sportiste, umeli smo svojevremeno da za 10 godina dignemo zemlju iz ruševina praktično golim rukama, svašta možemo kad oćemo. Znamo da napravimo i auto i televizor, frižider, cipelu...I da valjaju. Stav da smo svi govna je apsurdan, govana ima možda 6-7% i to je normalna pojava u svakom narodu. Ne možeš kriviti babu i dedu koji idu na miting za 2000 dinara jer bukvalno nemaju leba da jedu, da si izvadio dve crvene iz džepa i pomogao im da prežive možda ne bi ni otiši.

- Istorija koju ne znamo, i nakaradna istorija koju znamo. Zapravo svi znamo neku istoriju. Ajd i to, u redu, al što volimo da se kunemo svako u svoju istoriju to stvarno nema nigde. 1943., šets komšijskih zemalja bukvalno želi da te istrebi, i ti umesto da se ujediniš oko golog života - deliš se po nekim političkim ubedjenjima i nabadaš komšije bajonetom. Logično :) Tu bih negde morao da uglavim i identitet koji, što reče možda tića - zaista nemamo. Mi smo jbg malo pravoslavna monarhija pa malo komunizam, pa nešto što liči na ateistički polukomunizam, onda malo naci - socijalizam, pa nekakva demokratija, onda neka vrsta nedemokratskog kapitalizma koji je malo i soc - kapitalizam a pomalo je vala i liberalan...

Bože kako sam se nalupao. Samo vas gledam, prdite tu o nekakvom voltronu koji se raspao pre 40 godina a živite u zemlji kojoj ne znate ni gde su granice, od rodjenja do danas promenili ste 4 zastave, 4 države, 2 himne i pregršt uredjenja. Slažem se sa MO, mi nemamo predstavu šta je to uredjena država i kako bi uopšte trebala da izgleda. Mislim da nema puno razloga da se bavimo nekakvim titom - čovek je 45. rekao ja imam oružje i vojsku i prema tome volećete me, poštovati i obožavati kao božanstvo dokle god obitavam u ovom telu, nećete ići na crkve već na sletove, za moj rodjendan, jer ja sam tako rekao. Ko sam ja? Jebeni sina naroda eto ko...Legitimno skroz. Srbi vole silu, prema tome, ko ima silu on je šampion. Ovaj trenutni nije puno drugačiji, samo što nije dorastao jednom božanstvu a ne ume da vlada kao car, pa je napravio nekakav miks faraona, kaligule i Džona Gotija. Sloba je tu ipak bio najslabiji, jer nije imao čak ni naročito lošu harizmu. Ne znam tačno kakav će biti ovaj sledeći što dolazi, ali što kažu, živeće ovaj narod.

Po meni je jedan od najvećih problema trenutno o kome se uopšte ne govori i ne mrači dovoljno taj što nam ovi likovi na vlasti ladno prodaju zemlju pod nogama i resurse i rudna bogatstva sopstvene zemlje, samo zarad sopstvenog bogaćenja na brzinu, bez ikakvog obzira i osvrtanja na to šta to zapravo znači za ovu zemlju i koje će posledice toga biti za buduće generacije ove raspale zemlje. Smeši nam se moldavski scenario, Vučić i ova ostala govna ima da pobegnu na neka tropska ostrva a nama će da ostave ruševinu od zemlje da se raspadamo zajedno sa njom. Što volim da oftopikujem više nego leba da jedem ej.

Ekonomski smo bili u rangu zemalja zapada, a u kombinaciji socijalnog uređenja i ekonomske moći čak faktički i ispred najrazvijenijih zemalja zapada. U mom gradu koji ima 10.000 stanovnika bila je fabrika koja je zapošljavala 10.000 radnika, plus još desetak fabrika sa po 1.000-2.000 zaposlenih, a prosečna plata u njima krajem 80-ih je bila 1.000 dm. Ako si nekada prolazio kroz Srbiju video si da 90% kuća "novijeg tipa," su kuće izgrađene krajem 80-ih godina kada smo po tebi bili u najvećem ekonomskom čabru. Sada prosečan radnik sa prosečnom platom ne može da uradi fasadu na tu kuću, ali barem ima tu kuću za razliku od zapada gde velika većina stanovništva čitavim generacijama živi poput izbeglica iznajmljujući tuđe stanove, niko nema ništa svoje u vlasništvu.

Економски смо били зависни од дознака гастарбајтера из СР Немачке још од 1960-их. Тако је Тито у чувеним преговорима са Вилијем Брантом морао да одриче делове тражених репарација од СР Немачке, да би Вили Брант дозволио да се слање дознака у СФРЈ настави. Само током 80-их просечни животни стандард у СФРЈ опао је за невероватних 14%.

Što se tiče vojne moći... Ja stvarno ne razumem. Juga je imala potpuno zaokruženu vojnu industriju i bila jedna od samo 8 zemalja na svetu koja je mogla potpuno samostalno da proizvede tenk, koji je u to vreme bio kičmeni stub svake vojske i vrhunac konvencionalne tehnologije, ne računajući svemirski program i nuklearnu bombu. Čak su započeti i planovi proizvodnje nadzvučnih borbenih aviona 4 generacije koje je prekinuo rat. Govoriti o Tršćanskoj krizi kao nemoći Jugoslavije da vojno uđe u sukob sa Italijom je suludo. Ovde se stvari tako brzo zaboravljaju. Dan nakon što je završen Drugi svetski rat zapadne zemlje nisu više bile neprijatelji već interesom povezane nacije. Šta je trebalo, Juga da napadne Italiju sa največim čudom tehnike u to vreme puškom papovkom i da očekuje kako niko neće stati na protivničku stranu stranu? Jedino se slažem da je Juga bila tampon zona između zapada i istoka u to vreme. Nešto poput Švajcarske za sirotinju, i slažem se da je puštena niz vodu čim više nije bilanpotrebna. Tito je odlično balansirao u toj tampon zoni, uzimajući i od jednih i od drugih.

Југословенска војна индустрија постала је зависна од совјетског увоза још 1956, до када су оригинални војни капацитети (које је опет изградио претежно СССР) опали на 41,8% оригиналних капацитета. До 1965. године, југословенска војна индустрија смањена је на око 10% своје оригиналне величине. Покушаји оживљавања потичу управо од 70-их и убрзаних кредита (оснивање ЗИНВОЈ, рецимо), али се 80-их то опет показало као безнадежна стратегија. Речима председника ЗИНВОЈ-а из 1990:

Mi smo u 1986. godini ostvarili vrednost izraženu u dolarima oko milijardu dolara, u 1987. godini taj obim je pao na 960 milijuna dolara, u 1988. godini na 720 milijuna dolara, a u 1989. godini napravili smo vrednost proizvodnje oko 600 milijuna dolara.

Према статистичком билтену УН за 1981. годину, дакле пре тоталне економске дезинтеграције, Југославија је по "условној способности" стављена на 26. место, иза Аустрије нпр.

A po pitanju uticaja samog lidera i Pokreta nesvrstanih. Niko nije rekao da je taj Pokret ikada imao bilo kakve težnje da se na bilo koji način suprotstavlja ili takmiči sa NATO ili Varšavskim paktom. To je bio pokret koji je svakako imao određeni uticaj i određenu snagu jer niti je bio mali niti je bio beznačajan, obuhvatao je prostor od trećine planete i dve milijarde stanovnika čiji se glas ako ništa barem mogao čuti. Kladičan primer moći uticaja jednog lidera jesu sankcije zapada Arapskim zemljama na izvoz nafte 70-ih gde su tankeri plovili ka Jugoslaviji neometano u sred totalne blokade. Ako to nije primer moći i uticaja i ako ne znaš za te i slične podatke onda moraš malo revidirati svoje poznavanje istorije.

Зашто танкери не би пловили када су их са Југославијом везивале не-западно-територијалне воде? Та је нафта долазила из Либије, није ни кроз Суец пролазила.

Но, питам се зашто помињеш Прву нафтну кризу (1973), али не и другу (1979) која је изазвала економски крах у Југославији. Тито је тада био (још увек) жив, па није успео да направи сличан аранжман. Изгубио је две звездице на харизму у међувремену?

Тито је тада био (још увек) жив, па није успео да направи сличан аранжман. Изгубио је две звездице на харизму у међувремену?

Izabrao Learning focus u Crusader Kings 3 i dobio onaj perk što mu kaže kad je na godinu dana od smrti i onda se smorio i nije hteo više da vodi državu.

Zaboravih u ovom krajnje nepotrebnom postu da navedem da smo mi, na kraju krajeva, Slaveni (ne Sloveni). Slav etimološki vuče koren iz izraza "slave" koji dobro razumemo i koji nam savršeno pristaje. Poljaci, Čehoslovaci, Hrvati, Ukrainci, Rusi, mi...Lepi smo i snažni narodi, imamo veliku dušu, snalažljivi smo, inteligentni, namazani, svakakvi - u stanju smo da budemo takvi da se i Bog nama ponosi, ali i takvi da nas se sam djavo zastidi. Napravićemo spejsšatl i zatim ga razlupati macolom, samo da bismo jedan šraf podmetnuli pod nogaru od stola da se ne bi klimao. Opstaćemo i u najsurovijim uslovima ali, na kraju dana - mi smo vazali i robovi. Robujemo jednako tudjim i sopstvenim tiranima, slabostima, tvrdoglavosti...Napravićemo savršen mercedes ili most koji će stajati netaknut 2000 godina, ali ne sebi već drugima. Ni jedna od ovih zemalja, ni za pet milenijuma, neće biti "normalna i uredjena". Svi smo slabi na vodje i alfa mužjake, jer svi u krvi nosimo uspomenu na Spartaka - roba koji se oslobodio i postao car, ujedinivši ostale robove. Danas jedino Putin nije rob, vladari ostalih slavenskih zemalja su gori od najjeftinijih evnuh - buljaša iz doba starog Rima. Jelcin, Gorbačov, Sloba, pa i sam tito - sve sami robovi.

Napravićemo spejsšatl i zatim ga razlupati macolom, samo da bismo jedan šraf podmetnuli pod nogaru od stola da se ne bi klimao.

Hahahahaha

Шта прича овај Мелкијадес лмао

Ali zar čovek nije na Zemlji da bi činio dobro i služio drugima? Onda možemo i da budemo ponosni što smo "Slaveni" jer smo pre svega ljudi.

Slav etimološki vuče koren iz izraza "slave" koji dobro razumemo i koji nam savršeno pristaje

Tačna etimologija i poreklo imena naroda se ne zna, ovo je samo jedna od hipoteza, i to dobrano nategnuta i veoma verovatno pogrešna. Verovatnije od toga je da ima poreklo u reči 'slovo' iliti reč, i pretpostavlja se da su stari Sloveni sebe nazivali tako jer su mogli međusobno da se sporazumeju, a ljude stranih plemena su zvali 'nemci', jer ih nisu razumeli, delovalo im je kao da su mutavi, nemi. I ovo je naravno samo pretpostavka, i nikad nećemo da znamo tačnu etimologiju termina Sloveni, ali meni lično mnogo više smisla ima nego to za robove.

Znam za sve te pretpostavke, one su svakako vrlo klimave. Nama "slav" savršeno odgovara, jer dan kada će Švedjani i Nemci dolaziti u Poljsku i Belorusiju da prave kablove pod nadzorom tamošnjih rukovodilaca svakako nećemo ugledati.

Malo sam preterao za tiću, tića nije bio rob već vazal - i to vrlo dobar vazal. Inteligentan. U frak nije ni ulazio jer je znao da u njemu nema šta da traži, a nije baš želeo da bude slon u staklenoj radnji.

Moram da napravim mali oftopik - hajde da uzmemo za trenutak da je qanon, ili šta već, u pravu, i da se lideri zemalja s vremena na vreme okupljaju i organizuju kojekakve gadosti. Šta mislite šta bi radili ovom našem na tim skupovima taštine i sodomije? Tipa masonski sistem od 33 levela pa naniže. Kontam da bi V zauzimao neko dno lestvice i trpeo baš svakakva ponižavanja, pošto je u duši najobičnija robina koja se nikada neće uzdići na nivo vazala.