Prijava

Kakva neefikasnost. Skalamerija od preko tone, da bi se prevezlo (u najekstremnijem slučaju tipa 850 kila tereta (to kad bi se ukrcalo pet ljudi od 120 kila, i da svaki ponese koferčinu od 50 kila)

U praksi najčešće prevoze ili samo 1-2 osobe bez prtljaga (što je ispod 200 kila)
ili maksimalno tipa 5x80 kg (ljudi) + 5x20 kg prtljag, što mu dođe na 500 kg.

Ali u svakoj kombinaciji, čak i u ovim ekstremnim, sam auto je MNOGO teži od onoga što se u njemu prevozi... što je čista ludost kad pogledaš.
Teža ambalaža od proizvoda... po pitanju utroška energije (i emisije CO2) totalna budalaština, gotovo obijest.

Tu su kamioni daleko bolji...
Npr. šleper koji je sam težak oko 8 tona, može da povuče prikolicu sa 24 tone tereta.
Tu je odnos 3:1 u korist tereta, što je i normalno i poželjno.

Po toj logici, auto koje može da poveze 5 ljudi od po 100 kila, i pet kofera od po 30 kila... ukupno 650 kila tereta, (aj da ne pretjerujemo)... ne bi smio sam biti teži od 650/3 = 216 kila.

A prevozno sredstvo koje u 90% slučajeva prevozi samo vozača, teškog do nekih 100 kila, samo ne bi smijelo biti teže od nekih 33 kile.

Sve preko toga je obijest i bahaćenje, pišanje po prirodi i ekologiji, neka vrsta kurčenja.

Jel vam se nekad desilo da to pomislite, vidite čovu od 80 kila, ili tipa ženu od 60 kila, sjeli u neku makinu od 1300 kila, i on znači upreže svu tu toliku mašineriju da bi transportovao svojih nekih 60 ili 80 kila mase...

I da ne bude da sad nešto morališem ovdje. I ja idem kolima na posao, uglavnom sam, nekad vozim i kolegu, ili on mene... ali generalno uvđam da je to neka vrsta ludosti, koju niko ne uočava jer svi to uzimamo zdravo za gotovo.

I razne Grete Tunberg nam sole pamet o raznim načinima da se smanje emisije CO2, a niko da kaže prostu stvar: Pobogu ljudi, pa jel vi ne vidite da su vam ovi vaši automobili bezobrazno preteški.

E sad istorijski, mislim da je to sve poslijedica rasta standarda u 20. vijeku, kad je čovjek prosto želio da izrazi svoju dominaciju i vlast nad prirodom, i kad se nije štedilo ni u čemu. Čovjek se smatrao gospodarom prirode, i to da se vozi prevoznim sredstvom koje je 20 puta teže od njega samog nije bilo nikakav problem. Čak, bilo je i poželjno, jer - time si svima pokazivao da ti se može.

E sad, iz ovoga svega slijedi da je prevozno sredstvo po mjeri jednog čovjeka bicikl (može i električni) - ili da eventualno naprave neki ultralaki sistem koji može da se zatvori, da se može voziti i po kiši, snijegu, itd, sa lakim motorom, koji može postići 50-60 km/h... ukupna masa vozila da bude do 50kg.

A klasičan porodični automobil, bi trebalo da se može proizvesti tako da ima masu oko 200 kg, sa punom nosivošću normalnog automobila, i do nekih 600 kg. Odnos treba da bude 3:1 u korist tereta.

E to je zadatak za inženjere!

Reci ja imam 80 kila a X5 3 tone haha show Jova

Kad god se upali umre 8 pandi i 3 mala pavijana

Dobro moj porse nema toliko ali je opet dosta tezi od mene

Ja vozim pežo 307, on ima oko 1400 kila, a ja 86 kila.

Iliti preko 16 puta teži od mene!

I stvarno sam se znao nekad zapitati, jel ima smisla kotrljat 1400 kila čelika, da bi se ja negdje prevezao.

pokušajte da ne bude tema patkometrija, znam da svi vozite Poršee i Lamborginije, poneko Ferari, i tome slično... :)

Daj bre brate ne jebi nas ajde da se svađamo oko Slobe i Vuka

Imaš pravo Jovo. Nisam nikada o ovome razmišljao ali matematika je neumoljiva.

Mislim da je u praksi neostvarivo iz milion razloga postići taj odnos kao kod šlepera, da bude 3:1 u korist tereta. Al to ne znači da tome ne treba da se teži.

Ako već nije moguće napraviti auto od 200 kila, nosivosti 600 kila. Aj napravi bar da bude 1:1.

A ne imaš aute od tonu ipo, nosivosti pola tone, koji u praksi uglavnom prevoze 1-2 lica.

treba neko mercedesu da prosledi ovo da vide kakve konstruktore i inženjere drže na plati slepci

hahaha najbolja tema ove godine

Sad Fiat krene da uvozi Nasina vlakna neka bude auto 6,5 kila

Imam 33 godine, i pređena 33 km za 15 godina kolko imam dozvolu. Pešačim uglavnom. Mene automobili smaraju, najmanje zbog nOsIvOStI i emisije c02, nego su mi neprakticni zbog parkinga, cene, cene goriva, stalnih servisa, malo pa malo nekih registracija, stresa oko garažiranja, cimanja da te neko ne zakači kad si parkiran, vreline od 3000 stepeni kad uđeš leti u njega, pa neka osiguranja, pa ti ukrade neko brisace, akumulator, pa gužve u saobraćaju, milion nekih stresova za to sokoćalo, a benefit zaista mali. A povrh svega- ubedljivo najnebezbednije sredstvo prevoza u istoriji, statistički i od konja verovatno lolo. Kad imam u gradu da odem negde dalje pešaka, što je jednom nedeljno, uzmem taksi, koji je u Nišu brutalno jeftin. Na more idem agencijom ili avionom. Kad pravim izlete po Srbiji, platim kumu gorivo i maje se nas 4, jer kum je zaljubljen u svoj hjundai.

Tako da je samo JOVOR, pored svih suštinskih nedostataka automobila koje sam naveo, mogao da otvori temu o njihovoj TEŽINI, čovek je bukvalno lik iz Key and Peele skeča nekog

Naravno, za pokazivanje standarda i statusa, ubedljivo suvereno prvi je automobil, čak i ja, koji mrzim kola, to priznajem i primetim. Ali i pored toga, kolko god da napredujem, ne verujem da ću ikad posedovati neku bomba makinu, već sigurno upaljač po potrošnji i nešto od čega neću dobiti šećernu bolest ako ga čuknem

Ako bi sve motorizovane guzice morale da zajaše bajs ili opale peške do posla, zagušili bi Urgentni centar. To bi padalo, lomilo se, pregrevalo, nagazilo čuku i potrošilo i ono malo zdravlja što ima u šteku.
Druga grupa, tj.oni iz tretana se ne bi snašli na zdravom fizičkom opterećenju. Kako da hoda kad se asfalt ispod njega ne pomera? Kako da mota pedale i istovremeno upravlja bajsom?
O biciklističkim stazama da ne govorim, a trotoari su nivelisani taman da uganeš skočni zglob.

Ako bi svi morali po nekom čudnom diktatu da biraju lagano ulaženje u kondiciju ili vegetiranje uz TV...većina bi izabrala da bulji u TV do kraja života.

jovo, stani malo. nije problem da se napravi auto od 200kg, ali jeste problem da se napravi auto od 200kg koji ima motor koji ce da radi duze od 2 sata, nece da pobije sve unutra na prvom sudaru, i moze da ide nekih 150-160kmh, a ne kosta 1000000€ posto je od miksa titanijuma i karbon fajbera, tj formula 1.
postoji neki minimum tezine koji maltene moras da imas ako hoces nesto da pokreces 120kmh bezbedno, a onda posle sto vise vuces to sve postaje efikasnije jer taj minimum tezine sve manji u odnosu na sve.

oces smanjis co2, totalno je nebitno kolko je auto tezak, bitno je da ne radi tako sto gori nesto sto je iskopano (nafta kod sus auta, ugalj kod elektricnih). kao i sve ostalo.

elektricni imaju vise potencijala recimo za ovo smanjenje tezine, posto imaju samo jedan deo koji je mnogo tezak trenutno (baterija), a ostalo moze da se napravi da bude vrlo lako. sus teze malo jebi ga, razvijaju ga 100god, i dosli dokle dosli.

cela ova prica nije vezana za to sto su postali popularni suv-i i ostalo za upotrebu gde nikad sa asfalta nece da sidju, al to i ne pitas.