Prijava

Ernst Jinger - Odmetnik
5/5

Ova knjiga je nuklearno oružje. Pretpostavljam da je nikad ne bih ni otkrio da nisam upoznao gospodina Dragomira Džambića, magistra filozofije, borca Odbrambeno-Otadžbinskog rata i fašiste po političkom ubijeđenju. Ko ovu knjigu shvati i primijeni nemoguće ga je pobijediti. Mislim moguće je ali to bi bilo kao ono što se desilo na Kosovu polju 1389, uzmimo za primjer. Odmetnika ne možeš slomiti jer je on sinonim za pobjednika. Sjetite se tih olovnih riječi koje dušu kidaju i planine pomjeraju kao što su "Samo ti, dijete, radi svoj posao.", "Samo vi pucajte a ja i dalje držim čas." i "Oprosti im, Bože, ne znaju šta rade.". E to se zove heroj. To je nešto što svako častan i dostojanstven gotovo instinktivno poštuje. To je nešto što vašem neprijatelju tjera strah u kosti, izluđuje ga i progoni. Ma koji god neprijatelj da je pitanju. Ne mora on to poštovati ali vjerujte da će ga pogoditi. Sam đavo se trese na takvu riječ.

Odmetnikov antipod je radnik. To vam je neko ko slijepo prati trendove, izvršava naređenja i prihvata sve što mu mejnstrim kultura nameće. Po Jingeru je u svakom društvu takvih 98%. To su takoreći bezumne narodne mase koje parlamentarni uhljupi vrte oko malog prsta. To su bili recimo glasači za nacizam u Njemačkoj. To objašnjava zašto je demokratija jedan utopistički fantazam i jedna potpuna budalaština. Nije svako u stanju da bira administraciju isto kao što ne može svako da vrši hirurške operacije. Tako nešto može samo, logično, neko ko je doktor.

Ova knjiga se čita najmanje dva puta ma da ste ne znam kakav genije. Ovakvi ideali grade i ruše civilizacije. Odmetnik je bio Isus, odmetnik je bio Sveti Sava, odmetnik je bio Miloš Obilić... Ma nema riječi koje mogu opisati suvu genijalnost ovog vatrenog štiva.

sva trojica su bili odmetnici samo sto je prvi postojao, drugi postojao ali bio genocidni gej a treci nije postojao

shots fired pew pew pew

Džozef Konrad - Srce tame

skauzeru baš me je ovo što si sad reko okinulo znači pena neka mi je iz usta ispala

kvalitetno stivo ali oce glava da zaboli

volim ja takve stvari

bukvalno samo polagano čitaš i eto

Čika Biljo ako već moraš da se baviš tim stvarima, ostavi te limunade i uzmi nešto ozbiljno

https://pulse.rs/kurcio-malaparte-tehnika-drzavnog-udara-uvod/

Ono, svojevrsno remek-delo, kako da srušiš bilo koji sistem i državno uređenje sa šakom ljudi koji će, u određeno vreme, biti na određenom mestu i raditi šta treba. Nebitno da li je u pitanju državica od milion ljudi ili bivši sovjecki savez. Malaparte inače izvanredno čudnovata ličnost, jako zajeban životni put imao. Fascinantna pojava u književnosti svakako.

ma nabijem ja tebe na kurcio malo znaš

Inače ovo je autentična fotografija

https://pbs.twimg.com/media/EMQQQA9W4AETn-I.jpg:large

Samo jedna od scena iz romana Kaputt od istog autora. Kaputt je čudovišno delo samo po sebi, i genijalno, monumentalno, nenormalno na svaki mogući način a opet neophodno, napisano perfektnim i neobičnim stilom. Ne znam da li ću ikada više imati snage da pročitam taj roman. Trebalo bi ga uvesti u sve škole sveta kao lektiru, pod obavezno, garantujem da više nikada ne bismo imali ni jedan rat na ovoj zemlji.

Dok je poglavnik govorio, primetio sam na pisaćem stolu kotaricu od vrbovog pruća. Poklopac je bio podignut i videlo se da je dupke puna plodova mora, tako mi se bar činilo, nekakvih ostriga, izvađenih iz ljuštura, onakvih kakve se mogu videti u velikim sudovima u izlozima Fortnum and Mason, na Pikadiliju u Londonu. Kazertano me pogleda i namignu mi: „Prijala bi ti jedna dobra čorba od ostriga, zar ne?“
„To su ostrige iz Dalmacije?“, upitao sam poglavnika.
Ante Pavelić diže poklopac i, pokazujući mi te plodove mora, tu ljigavu i pihtijastu masu ostriga, reče smešeći se na onaj njemu svojstven način: „To je poklon mojih vernih ustaša: ovde ima dvadeset kilograma ljudskih očiju.“

Susjedi se inače svojski trude da svetu objasne kako je ovo mit, laž, preuveličavanje itd. Dokaze svakako nemamo..

ma sve ok nego mene ti vise onako zanima da jebem nesto

Čitao sam Kaputt melk. Valja biti oprezan sa takvom literaturom; ako je istina, užasno je, ako je izmišljotina zarad senzacionalizma, utom gore. Svakako da je Malaparte bio bistra jedna persona, ne znam samo da li mu je istina draža no što mu je mašta bujna

Oroz alarm - rimski car Vasilije II je prema nekim procenama nakon jedne naročito ubedljive bitke oslepeo oko 15.000 bugara zarobljenika; neki bugarski istoričari tu procenu pobijaju kao preteranu, ali bugaru ne možemo verovati, tako da uzmimo da je broj tačan. Par očiju, prema doktor guglu, stoji oko 15 grama, što će reći da je, ako su bili pažljivi pa radili kašikom a ne viljuškom, sve to izašlo na preko 200kg očiju. Od krajnje sume sam pritom odbio izvestan kusur jer je navodno svaki stoti bugar zadržao jedno oko da bi saborce odveo caru Samuilu metodom “moji su drugovi biseri rasuti”

Da se vratimo na temu - koliko bi kubikaže zauzelo 20 kilograma očiju, odnosno oko 2.5k komada - računica kaže oko dvadeset do trideset litara, odnosno desetina hiljada santima kubnih. Broj je zaokružen naviše uzimajući u obzir da sfere zbog svog oblika ne zauzimaju prostor idealno, te između njih ostaje nešto neiskorišćenog prostora, doduše s obzirom na prirodu materijal možemo da računamo da dolazi do nekog gnječenja. Sve to ima smisla da stane u jednu poveću kotaricu, kakve bi se nosile preko leða, tako da je Kurcio ili uradio domaći zadatak valjano, ili stvarno pisao šta je video. Nakon ovih kalkulacija ispade još jezivija priča, a baš sam želeo da je pošteno pobijem

Mozda lagana osveta za ono sto je kan Krum odradio od lobanje cara Nicifora

K U R C I O
U
R
C
I
O

ja se majke mi pitam ovi zapadnjaci sto se zovu fazon kurcio ili peder da li je njima jasno koliko mi balkanoidi kekujemo na to