Prijava

U Nisu je postojao predmet i profesor (necu da imenujem), koji kada je umro, studenti su se radovali. Bukvalno. Tako da je dalje objasnjavanje kakav je ispit bio nepotrebno.
Jebes ti svo profesorovanje ako tvoja smrt usreci ljude...

Ja sam taj predmet imao godinu nakon sto je doticni umro, i nije bio nesto posebno tezak. Mislim, teorija, matematika, ali ok. Doticnog profesora jesam upoznao drugom prilikom, vezano za drugi predmet, i mislim da razumem radost nakon vesti za smrt kod nekih studenata.

Sto se mene tice 2 najgora predmeta koja sam slusao su bili Televizija i Numericka analiza. Cak nisam kivan ni na profesore, koji su predavali kako su predavali, ali je gradivo iz tih predmeta toliko, toliko bilo glupo, da ti je ubijalo bilo kakvu volju da bilo sta razumes iz toga sto citas...
Ustvari kad se setim, iz numericke je prof bio ok, al je asistent bio jedan alkos, steram mu ga, sto je obarao na pismenom i nije priznavao celi zadatak gde ti u racunici zajebes 5,6 decimalu, a zadaci su bili takvi gde ti 4 sata peske imitiras kalkulator, samo sto se drkas sa nekim matricama. Bukvalno.
Serem mu se na zadatke, alkos...

Ja sam svojevremeno napustio Višu poslovnu u NS zbog Koste Josifidisa... nisam uspeo da položim ni jedan predmet koji je on predavao.

Za poređenje, završio sam ekonomski fakultet. Hvala Kosti što me rušio...

kod nas su 'bauk' logika i filozofija prirode. predaje ih isti profesor koji ima stvarno zahtevne kriterijume i piše relativno teške i teško pristupačne knjige, mada većina studenata ne kapira da je to jedni način na koji bi i mogao najbolje izložiti materiju kojom se bavi. traži dosta na ispitu, desetku da jednom godišnje - ako mu se svidiš, i uglavnom, posle jedne desetke ne očekuj drugu kod njega u ovom životu. ne gotivi ga studentarija uopšte, ali meni je do jaja profesor, jer je ogroman stručnjak i stvarno sam mnogo naučio od njega i imam tek još da naučim, samo treba imati živaca, jer nije lako, a studenti su uglavnom lenje pičke.

edit: kosta je kvlt :D
svako ko je bar prošao kraj ekonomskog faksa žali se na njega lolo

Luks Učitelj

Ja sam do sada samo sreo jedan bauk predmet - Projektovanje proizvodnih sistema, kojeg su nam u to doba svima na masteru na FTN-u ućerali jer je to bio predmet koji je dekan držao, ne znam da li je i sada to slučaj. O, matero mila! Posle svih lepih matematika, mehanika, impulsnih i digitalnih električnih kola, veštačke inteligencije i senzora i aktuatora ja dobijem predmet sa tri jebene knjige i zbirkom zadataka gde se uče bizarno formalne definicije šta je viljuškar, šta je to radnik, šta je radno vreme i šta je to alat, kako detaljno isprojektovati organizaciju proizvodnje fabrike po socijalističkom modelu iz Rusije sedamdesetih godina.

Samo da se nadovežem jedan od likova koji je izgleda ub'o cenera iz tog predmeta nedavno nam je držao kurs o tome kako bi trebalo bolnica da funkcioniše kao proizvodni sistem (sic!). Lik se toliko uživeo u ulogu da sam se jedva uzdržao da ga ne pitam: "Je li, bato, a koliko mi cca mrtvaca treba da proizvedemo godišnje da bi ispunili plan ?" ... Čibe, bre !!!

Ja sam pre nekoliko meseci citao u novinama da na nekom smeru rudarsko geoloskog fakulteta godinama studenti padaju,a prolaznos ispod 5% (5 posto), jer su pitanja bukvalno:
koliko ovaca je bilo u Crnoj gori 1857.
koliko bicikala je bilo u Holandiji pre drugog svetskog rata
Koliko hektara u Srbiji je 1990 bilo zasejano psenicom

Da dodjem na ispit i dobijem ovakvo pitanje, izvrsio bih neki MULTI KILL,pa u picku materinu,nije ni zatvor tako strasan!

To je mislim slucaj na Geografskom fakultetu kod prof. Mile Pavlovic, http://www.blic.rs/tag/78560/Profesorka-Mila-Pavlovic.

Kod nas na PMF-u u BL kazu da je Pedagogija sa psihologijom za nastavne smjerove uzas, ali samo zbog profesorice koja daje recimo 50 pitanja na pismenom dijelu ispita! Ima profesora ciji predmeti vaze za bauke i koje polozi mali broj, ali su ti ljudi uglavnom korektni i polozi ih onaj ko nauci. Mada ima profesora kod kojih je lako poloziti, ali tesko dobiti visoku ocjenu (prica se da nikada niko nije dobio 10). Mada, priznajem da na svakom faksu postoje po 2-3 teza predmeta koji mogu da koce mnogo.

Matematika. Čoveku je fetiš da obara studente, a kad je bio suspendovan zbog toga, žalio se kako će uskoro biti dovoljno da se nacrta krug sa datim prečnikom i položi ispit.

Naizgled moralista, trt! Saznali su da predaje na jednom privatnom fakultetu i da 99% studenata prolazi.

Ovako, studenti nece da uce, nece da znaju, hoce samo da prodju, vecina. Ima istine i u tome da su neki profesori teski, ali ima i obrnutih slucajeva.

I da, ovo, mnogi profesori imaju razlicite kriterijume za svoj maticni faks recimo i za onaj na kome predaju kao gostujuci.

Fizika.
Naizgled laka ali formule i teorije su me mučile, najviše prezahtevni nastavnici i profesori. Nisu uzeli u obzir da mi je teško da naučim pa su mi još više otežavali. Zato mi je bilo teško da izađem pred tablu i da odgovaram. Plašila sam se. Bauk nad bauciima. I uvek sam nekako izvlačila dvojiku.
Matematika mi je išla neki put od ruke, neki put je bilo teško ali nisam imala strah kao kad sam trebala fiziku da odgovaram. Brrrr

Старогрчи језик... остваљам га за крај лоло.

Чујем да су на београдском асистенти гори него сам Иринеј. Нек ти је Бог у помоћи :)

problem je sto mnogi profesori nemaju kontakt sa realnoscu, sa tim sta ce biti potrebno studentu, i kako istrenirati coveka za buducu profesiju i zivot, kako bi mogao da se uspesno bavi time. a, kontakta nemaju zbog toga sto nikada nisu uradili bilo sta u zivotu, osim drzanja tog predmeta, prepisivanja knjiga i maltretiranja studenata.

onda se dolazi do toga da se studenti maltretiraju eto tako, zbog radi reda da ne bude lak fakultet, nekim stvarima koje nemaju nikakvog smisla nikome, pa iskreno mislim ni tom profesoru. nemoj pogresno da me shvatite, studenti treba u nekom trenutku, kada se vidi da su za nesto sposobni da se izmaltretiraju i doteraju do granica izdrzljivosti problemima koji nisu reseni, koji se ne memorisu i za koje se ne vidi jasan odgovor. cisto da se napravi selekcija. al to je malo drugacija prica, i zahteva da se profesor malo i ukljuci i zainteresuje za studente... nakon takvih projekata i ne treba ispit.

nakon nekog vremena provedenog po inostranstvu, poceo sam donekle i da kapiram (i da zalim) te profesore koji su bili tako kreteni tokom studiranja, kad sam ukapirao da sam ih u roku od 4 godine pretekao i strucno i po radovima, citatima, vezama, naucno i kako god, sto oni nisu sakupili nakon 20-30 god rada u nekom fakultetskom cumezu maltretirani od strane isto takvih kretena u koje su se kasnije pretvorili.

jos uvek mi u glavi stoji neki plan da nakupim sto vise iskustva i poznanstva, a zatim konkurisem na neki fakultet, za profesora u nadi da mogu da promenim nesto u srbiji, mada videcemo kolko ce to da me drzi, i koliko je drustvo spremno da primi nekog "sa strane" :)
za sad iskustva od ljudi koji su to uradili su jako porazavajuca...

sve ovo inspirisan pricom one profesorke na geografskom, koja definitivno ne zasluzuje da sebe zove profesor.

Ja sam na fakultetu držao predavanje profesorima. Radilo se o protivpožarnoj zaštiti.

Celte, samo na privatnom fakultetu i samo ako imaš ekstremno dobre preporuke za vlasnika (čitaj: zaradiće dobro na tebi) - na državnom fakultetu ili nećeš dobiti posao profesora ili nećeš ništa moći promeniti. Osim u ektremnom slučaju da se ubaciš u vladajuću stranku pa te udome negde kao Megatrona na Megatrendu jer ga nije hteo nijedan državni faks...

EDIT: a ta profesorka na geografskom je njihov ekvivalent Koste...

Meni je najveći bauk od predmeta bilo likovno u prvom razredu osnovne. Kad me to nije uništilo, ništa neće. Zamislite, kao maleni, dragi, povučeni, vrijedni prvačić uspio sam da dobijem dva iz likovnog!!! Naravno, iz matematike sam imao pet.
Kasnije u srednjoj sam imao poteškoća sa analitičkom hemijom. Razlog je bila krava od profesorke koja je stalno gledala mene dok je predavala. Jebo bi ja nju tad da nisam imo šta, al bila je mnogo gadna.

Profesor treba da bude i pedagog i psiholog da bi mogao da prenese znanje učenicima na pravi način. Da u većini postoje takvi profesori, nijednom učeniku njegov predmet koji predaje ne bi bio bauk. Završila sam kurs engleskog sa peticom i mogu reći da je profa car za razliku od drugih profesora koji su mi predavali. Jednostavno trebaju biti opušteni i da razumeju učenike a ne da predaju kao roboti koji su programirani za određenu funkciju.

samo ću diskutante podsjetiti na poznatu istočnjačku mudrost:

Ko zna radi, ko ne zna podučava.

i nadovezati se na ovo Brusovo sa mojim razmišljanjem na tu temu da onaj koji mnogo zna taj i radi i podučava.
a što se tiče škole, i to će proći. glavu gore!

Završila sam kurs engleskog sa peticom i mogu reći da je profa car za razliku od drugih profesora koji su mi predavali.

A ja mogu da se pohvalim: 4 godine sam predavao engleski u osnovnoj u kojoj radim jer nije bilo nikog da drži časove za dva odeljenja. Sada u mojoj školi predaje profesorica engleskog koja je bila učenik u toj generaciji kojoj sam ja predavao...

Jad nemojte više da se hvalite, da ne bi ja počeo.