Prijava

Pliduuu
Hah kako lupaš, Elon Musk bi mogao da puši kurac da mu otac nije bio bogataš koji je pored masu nekretnina i ulaganja imao i par rudnika u JAR.

Illusion of success jebeni u koji padate svi vi poslodavci, cuj uzima multimilijardere kao primjere pa to su najveci malverzatori i prevaranti, ni ti ni ja necemo za tri života zaradiiti 200 miliona a kamoli milijardu a imamo obojica dobre odskocne daske.

S ostalim se slazem sto si rekao, ali da ne bi neki radnik mogao ds bude poslodavac i investitor nije tacno samo se nije rodio u tim okolnostima

Јао, ај зајеби ме те сиротињске спике испред задруге јбт, јесте, баш сам ето помилсио да ћу зарадити 100 милијарди долара сад, исти курац да сам ставио било кога ко има мали милион патената иза себе и руководи својом фирмом.... Поента је у томе да нису сви радници фирме једнако важни и да разлике итекако драстичне могу бити....

За оне који кажу да је Троцки био бољи; он је хтео да први нападне и тиме учини да Русија буде исто што и наци Немачка по западној пропаганди. Овако се Русији ипак приписују историјске антифашистичке заслуге.

Na to sa nacističkom partijom, prilično je fasadni dio naziva taj socijalistički dio. I opet se treba pogledati istorijski kontekst i kako bismo pokušali razumjeti zbo čega su ubacili soc. u naziv. Ono, kako sebi privoliti radnike a da ne odu komunistima koji nisu bila naivni u njemačkoj do tridesetih.

I na kraju, svašta u nazivim svega stoji. Nije da je DDR bip paragon demokratije. Al piše.

Mnogi su možda jebavali tarabe jer je pisalo pička.

Mnogi su jebavali svašta.

@dr Vuk:

Либерализам: социјална левица (трансџендер, абортус, ми ту, блек лајвз матер...); економска десница (сурови капитализам).

Nije baš tako... U SAD Demokrate su i socijalno i ekonomski lijevo. Ili bar ljevlje od Republikanaca.

Moja lično pozicija je socijalni liberalizam, ali dosledan... znači daj ta sva prava, ali daj onda i pravo slobode govora i mišljenja i nemoj ispirat mozgove ljudima... Live and let live... Neka transdžendera, neka LGBT-a, ali pusti i likove poput Pitersona da slobodno iznose svoj stav... nemoj ljude kenslovati, samo zato što se oko neke gluposti pogrešno izraze, nemoj tjerat ljude na vakcinu ako neće... edukacija da, prisila ne... itd...

Oni su kao liberalni, ali samo za one slobode koje njima odgovaraju... (you can do whatevr you want as long as you agree with us) ja sam za SVE slobode, dok god nekog drugog bukvalno ne ugrožavaš time... Iznijet svoj stav nije ugrožavanje, čak i ako je nepopularan i politički nekorektan, dok god ne širiš mržnju i ne pozivaš na nasilje...

Tu su po meni demokrate zastranile, i ne slažem se sa njihovom pozicijom, jer nisu doslijedni u tom socijalnom liberalizmu... Društvo u kome ti moraš svaku riječ mjeriti nije liberalno društvo... to nije vidjelo liberalizma...

A ekonomski... ono za kapitalizam jesam, ali uz dosta elemenata socijalizma, tipa Švedska, Njemačka, itd... nikako ne kao kod Amera...

A u Americi su tu i demokrate i republikanci vrlo slični... demokrate su kao za nijansu ljevlje, ali su i jedni i drugi u suštini za surovi kapitalizam...

A ja sam za doslijedni (ne ovaj izvitopereni) socijalni liberalizam, i za umjereni evropski tip kapitalizma...
Što trenutno ni jedna stranka u Americi ne podržava.

Druze to sto si zavrsio ekonomiju (kao ja) i naslijedio porodicni biznis (kao sto cu ja) ne čini te investitorom. To je nasledstvo, jednako kao Muskovo samo u dosta manjoj mjeri i toga treba da si svjestan da se ne divis stvarima koje su uzrokovane pukom srecom.

Mozes da budes impresioniran izumiteljima i naucnicima ali nekome ko je naslijedio biznis nema poente.

Мораш да разликујеш социјализам (који подразумева радничко управљање и власништво над средствима за производњу) и социјалну демократију која ти је у Скандинавији.

Јао, Плиду, ај плз немој више, дебело машиш, љуби брат....

Скандинавци су то лепо одрадили, привредна политика што је либералнија могућа, социјална политика ти покрива све живо, ал' и кошта доста....

neprecizno sam se izrazio, nisam za bukvalni socijalizam, ali jesam za evropski socijaldemokratski tip kapitalizma...

A što se tiče ovoga:
"који подразумева радничко управљање и власништво над средствима за производњу"

to je kao neka udžbenička definicija socijalizma, koji čak naginje komunizmu...

Ali i to može da se ostvari u kapitalističkom sistemu bez većih problema... naročito u manjim firmama...

Tipa par ortaka se spoji zajedno osnuju firmu, i oni tu samo i rade... recimo softverska firma...

Ili čak i u većim firmama, i na Zapadu, nije nečuveno da radnici kao razne beneficije dobijaju i akcije odnosno udjele u vlasništvu firme... pa i u odlučivanju, odnosno upravljanju...

Ako se prirodno stvore uslovi za to što da ne... nemam ništa protiv toga da radnici učestvuju u vlasništvu i odlučivanju...

Ono protiv čega stvanro jesam jeste neki kurčev revolucionarni put, tipa da radnici sad preuzmu silom fabrike, da izvode neku diktaturu proleterijate, itd... to je kurac, niti je moralno, niti bi bilo održivo...

Isto kao što je i centralno planiranje čitave ekonomije kurac...

Ali to da radnici budu suvlasnici firme i da učestvuju u odlučivanju, to nije nužno kurac, i može se postići i u okviru kapitalizma.

Зашто тровати народ којекаквим лгбт кгб срањима, то води у тоталну декаденцију...

Републиканци су за ко ове што код нас гласају за Вучића, телетабисе, празна прича да се ложи маса; нек се нема никакве здравствене заштите докле год болнице и осигуравајуће куће згрћу силне паре нпр.

Демократе су републиканци лајт, ајмо мало веће порезе и бар су за неко обавезно осигурање што је боље. Али уз то имаш и пакет блм, лгбт, абортус+

Sutra ja preuzmem poslove od oca i glumim nekog investitora kao ovaj Big Diper “jao ne znate vi kako je meni, ja INVESTIRAM narode.”

Šta investiram druže, raspolažem nasleđenim bogatstvom na ovaj ili onaj način.

Investiranje je ulaganje kojim SVOJE ideje i zamisli sprovodiš u djela, zajebi ti one definicije investcija iz knjiga, tu smo investitori i ti i ja i diler koke i ratni profiter.

Stavi to u neki realni okvir, samo to ti napominjem kada odvajaš RAD od INVESTIRANJA.

А где ја то инвестирам, нешто нисам упознат да сам инвестирао у неке фирме? Или кад сам то завршио економију или наследио неку фирму од оца или мајке?

Да нисам ја можда Илон Маск а да нисам свестан тога? Можда Ворен Бафет, он баш инвестира?

Па пази, једно ти је софтверска фирма а друго средства за производњу, то ти је ослонац привреде тешка индустрија.

А комунизам би ти по дефиницији био бескласно и бездржавно друштво које је утопија.

Јово, јес' више за нордијски модел или за нешто налик на дирижизам?
https://en.wikipedia.org/wiki/Nordic_model

https://en.wikipedia.org/wiki/Dirigisme

Nisam detaljno proučavao ni jedan ni drugi, ali na prvu mi se više sviđa nordijski model.

@dr Vuk

Nisam ja za to da se truje narod bilo kakvim narativima... Čak ako neke vrijednosti treba promovisati i neke narative, onda bi to bile više neke tradicionalne vrijednosti...

Ja sam još nekad davno ranije razmišljao o toj dilemi između liberalnog i konzervativnog, i skonto sam da je moja pozicija otprilike, daj liberalne zakone, ali promoviši konzervativne vrijednosti...

Znači koja god manjinska grupa da ima, da joj jednaka prava, pusti ljude da žive, i njima dosta. Oš da promjeniš pol - evo, pečat potpis gotovo... Koga time ugrožava, nikog.

Isto tako za gej populaciju, želite da budete u braku... evo papir... Oćeš da usvojiš djecu? Može i to, ali prvo prođite ozbiljnu proceduru sa psiholozima i socijalnim radnicima, da vidim jeste li uopšte kadri za podizanje djece. (Istu proceduru i hetereseksualni parovi treba da prođu)... Mislim da je to manja šteta za društvo, nego da ta djeca čitav život provedu u domu i sutra budu beskućnici i delinkventi.

Dakle, daj im brate sva prava... Nema tu neke dekadencije... Statistika je stabilna. Udio LGBT populacije je stabilian, i sama biologija uzrokuje da velika većina to nisu... Niti će postati bez obzira na zakone...

I tu je kraj priče. Mislim da je tako najmanja šteta za društvo, jer ćeš toj nekoj populaciji koja je zaista manjinska i osjeća se ugroženo, dati osnovna prava i olakšati život, a to većini ne može ni na koji način nauditi.

U školi, medijima, itd. promoviši tradicionalne vrijednosti, samo uz tu opasku da ne treba mrziti one koji su drugačiji...

Можемо до сутра да фантазирамо шта је боље, али статус кво се неће променити, зато што никад неће доћи до револуције свести јер 90% људи нису у стању да размишљају и гласају за Трампа, Вучића, Ле Пенову свеједно... Бацају папирић у кутијицу као употребљен папир у корпу за отпатке што би рекао Гадафи у Зеленој књизи.

Nemoj me pogresno shvatiti, boli me kurac cime se bavis ali pogresno interpretiras stvari ovde.

Ako si biznismen, moras znati da prvo u sto investiras na ozbiljnom poslovnom nivou su ljudi.

Elon Musk kojeg si naveo bi mogao da drka u dolare da nema top mensdzment u svakoj firmi koji mu vodi poslovanje i kad on kaze da bi trebali naprsviti neke tunele za auta kao rjesenje za traffic jam (lool) oni mu kazu “ali sefe postoje vec metroi sta ti pricate to”

I to su radnici. Ljudi. U to prvenstveno moras da investiras, i onaj kuhar kad ga promjenis sjebe kvalitet restorana a kamoli menadzment firme.

Radnici jesu zamjenjiva karika ali se ne sortiraju svi u iste grupe.

Ti kao investitor jesi na vrhu i u najvecem riziku ali ako nemas nekoga da to iskontrolise (ljude), popusices kad tad.