Prijava

Konkurencija između privatnih firmo je dobar način da se povećaju plate radnika i uslovi generalno, ne u državnim firmama.
AKo možeš negde da pređeš za veće pare, bolje uslove, manje drkanje to ćeš i da uradiš, s druge strane u interesu je poslodavca da zadrži stručne/iskusne/dobbre radnike.

Ne mogu plate na državnim jaslama da budu nikada veće nego u privatnom sektoru jebemmumater.
To samo stimuliše da imaš gomilu uhleba jebenih.
Državna jasla-veća sigurnost, manje para.
Privatni sektor-mož sutra da popiješ kapiju, veće plate.

FORDIZAM

1) The standardization of the product (nothing is handmade, but everything is made through machines and molds by unskilled workers)

2) The employment of assembly lines, which use special-purpose tools and/or equipment to allow unskilled workers to contribute to the finished product

3) Workers are paid higher "living" wages so that they can afford to purchase the products they make

Treći element je ključan... i primjenjiv je u širem smislu na ekonomiju... Ford je konto, ako radnici imaju para kupovaće automobile koji sami prave. Ali ne mora bukvalno na taj način da se zatvori krug... već je bitan opšti princip... radnici koju su bolje plaćeni, imaju veću kupovnu moć > to vodi većoj potrošnji > a to vodi jačanju ekonomije i svih firmi...

Ako se radnicima ne povećavaju plate ekonomski rad je nemoguć, koliko god oni bili efikasni i produktivni...

Džabe ti što proizvedeš efikasno i sa minimalnim troškovima, ako to nema ko da kupi...

ISPRAVKA
Ako se radnicima ne povećavaju plate ekonomski RAST* je nemoguć, koliko god oni bili efikasni i produktivni...

Jbg sve ovo poteklo od americkih demokrata. A oni su sve samo ne levica. Nisu se ovako uskopitili jos od vremena kada su im republikanci zakonski oduzeli robove.

Samo pogledaj narativ. Za sve su krivi vajt pipl. Vajt pipl unistavaju drustvo, vajt pipl vrse represiju, vajt pipl su privilegovani. Zameni vajt pipl sa Jevreji i jasan ti je narativ.

A sto se radnika i sindikata tice uzmimo samo primer nemackog sindikata metalskih i tekstilnih radnika. Preko 3 miliona clanova. Da neki levi gazda neke leve fabrike kuglagera smanji platu jednom radniku ili ga otpusti njih 3 miliona sedne i strajkuje. Pa ne mora drzava da intervenise, vec ovog kurajbera zovu BMW, VW ili Krupp da mu se najebu milosne majke sto njihovi radnici strajkuju zbog njegovih pizdarija.

Kod nas Srbendi jedna zelezara, 4k radnika i 7 sindikata koji rade za Vucica, za mito.

Svaka čast na prodoru u političkim naukama, na toj ideji o fašizmu kao ljevočasrkoj ideologiji.
I KKK kao lijevim liberalima. Upoznati se malo sa istorijom demokratske stranke, južnom strategijom republikanaca i slično. Prenosite današnje demokrate na period prije dva vijeka. Ne biva.

Niti ta levo desno podjela u SAD ima punu kompatibilnost sa tom skalom u političkim naukama.

No, jedno treba imati u vidu da su ekstremisti sa obe strane političkog spektra dosta slični po nekim metaodama i načinu rada. Dakle, više na taj spektar možemo gledati kao na luk nego kao na neku ravnu crtu.

Oću reći, Mišo Kovač je ron đerem za sirotinju rimokatoličkih svjetonazora.

Što baš taj retard na profilnu, oduvek sam želeo to da pitam?

Јова
- Ne sporim da su ulaganje i rizik vlasnika mnogo veći... ali ne možeš nazivat rad radnika tricama

Нисам га ни назвао трицама јер у целом систему ништа није трица већ све има своју улогу, ја сам рекао да су трице кад се пореди са оним што власник доноси - нпр. фирма попут Тесле - оно што ради Илон Маск (још од Paypal-а) може можда још свега пар људи на планети, оно што ради лик на погону или спремачица може малтене било ко да ради јер услуге које они пружају нису ништа посебне, као и већина послова којима се људи баве, јер или их већ људи знају или их није тешко научити.... И наравно да су све то легитимна улагања, да ли у услуге радника, да ли у машине, да ли у енергију, да ли у нешто десето....

Bata Sale
Kod nas Srbendi jedna zelezara, 4k radnika i 7 sindikata koji rade za Vucica, za mito.

А буквално, још приде брдо људи и даље сматра синдикате овде једино за извор јефтиније полутке за празнике и за 10% јефтинију белу технику....

Mujaga, ako trazis veze izmedju levice i nacionalsocijalizma, sasvim sigurno ces ih naci, but guess what, naci ces veze izmedju manje vise bilo koje dve ideologije u necemu, cak i medju onima koje su radikalno suprotstavljene. U tom smislu, i sam sam sklon toj ideji "potkovice" gde su radikalna desnica i radikalna desnica mnogo blize jedna drugoj nego sto to na prvi pogled izgleda.

Ipak, reci da su levicari doneli nacizam, fasizam i kju kluks klan je nubizam par ekselans.

Јова
Ne bi pravio nikakav otklon od toga u smjeru američkog sistema, jer znamo kuda to vodi

Е јбг Јово, управо је проблем код скупоће америчког здравства у превеликом петљању државе јер држава набија огромне порезе осигуравајућим кућама, па онда се набија гомила дебилних регулационих захтева осигуравајућим кућама што ове морају да покрију који повећавају трошкове, па потом огромне порезе, таксе и лиценцирања (није проблем лиценцирање нити регулације око издавања лекова већ што они коштају ненормално много) плаћају и фармацеутске компаније што још више повећава цену, оно што су дерегулисали попут ласерске операције очију је постало јефтиније и по неколико пута....

Hah kako lupaš, Elon Musk bi mogao da puši kurac da mu otac nije bio bogataš koji je pored masu nekretnina i ulaganja imao i par rudnika u JAR.

Illusion of success jebeni u koji padate svi vi poslodavci, cuj uzima multimilijardere kao primjere pa to su najveci malverzatori i prevaranti, ni ti ni ja necemo za tri života zaradiiti 200 miliona a kamoli milijardu a imamo obojica dobre odskocne daske.

S ostalim se slazem sto si rekao, ali da ne bi neki radnik mogao ds bude poslodavac i investitor nije tacno samo se nije rodio u tim okolnostima

никад га нису ни имали. Јоворе мичи ту ћирилицу кад си левичар

могу мислити какав је Јоворов живот као левичару у Босни

Као прво и основно левица и либерализам немају везе једно с другим.

Либерализам: социјална левица (трансџендер, абортус, ми ту, блек лајвз матер...); економска десница (сурови капитализам).

Левица: друштвена равноправност, смањење неједнакости (програми Салвадора Аљендеа, помоћ угроженима и сиромашнима); економска левица (средства за производњу у власништву пролетеријата).

A jbga, i ja sam ljevičar, kao što sam rekao u ovoj temi (mada umjereni), ali nije mi problem priznati da u samom nazivu naci partije je stajalo:

NationalSOZIALISTISCHE Deutsche ARBEITERpartei

znači em socijalistička, em radnička - ne možeš ljevičarskije od toga

Iako je to po meni kod nacija bilo samo deklarativno... a recimo gledali su na komunizam kao na najveće zlo... tako da su oni po tom pitanju bili u nekoj vrsti konfuzije

U praksi ih je samo interesovalo širiti Rajh i ubijati koga stignu.

https://youtu.be/ACXaFyB_-8s

Evo ti ga tvoj Musk jebo te on haha

У пракси је Немачка од 1933-45 била милитаристичка капиталистичка држава која је највећи део свих својих ресурса улагала у припрему за рат и вођење рата.

Када су видели да СССР после Стаљинградске и Курске битке добија снажан моментум, САД и УК по хитном поступку најпре врше инвазију на Сицилију (1943) избацујући Италију из рата. Потом искрцавање у Нормандији (1944) како би смањили послератну контролу Совјета.

Svima puna usta deregulacije, slobodnog trzista, investicija i inovacija, a onda svi ti silni borci za slobodno trziste upumpaju sav kapital u nekretnine da im ROI bude preko 8%. Tako i moja baba moze da bude investitor i kapiitalista.